Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Kraków zachęca do zbierania deszczówki

a+a-    Powrót       12 sierpnia 2019       Woda   

Miasto Kraków zachęca do oszczędzania wody oraz składania wniosków o dotacje na instalacje do gromadzenia i wykorzystania deszczówki. Od początku roku do magistratu wpłynęło ok. 100 próśb o udzielenie takiego dofinansowania.

Mieszkańcy mogą się ubiegać o dotacje instalacji do gromadzenia i wykorzystania deszczówki w ramach programu małej retencji wód opadowych. Jak poinformował Urząd Miasta Krakowa, w tym roku na projekt przeznaczono pół mln zł, od początku roku do miasta wpłynęło ok. 100 wniosków o udzielenie dotacji. Nabór ciągle trwa.

O dotację mogą się ubiegać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Wysokość dofinansowania to 50 proc. poniesionych kosztów na realizację inwestycji, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Zgodnie z aktualną wieloletnią prognozą finansową miasta Krakowa zadanie jest przewidziane do realizacji do roku 2022 r.

Ograniczanie zużycia wody

Miasto podkreśla, że w obliczu zmniejszania się zasobów wód niezwykle istotne jest gospodarowanie wodami, w tym korzystanie z wód deszczowych. - W czasie suszy wiele osób stara się ratować swoje ogródki i trawniki wodą z miejskiej sieci. Tymczasem to nie tylko nieekonomiczne, ale także nieekologiczne – wodę powinniśmy przecież oszczędzać – czytamy w komunikacie miasta Krakowa. Retencjonowanie wody w miejscu jej powstawania umożliwia zasilanie warstwy wodonośnej, a tym samym ogranicza odpływ wody ze zlewni do odbiorników (zarówno do cieków, rowów jak i do kanalizacji). Ma to szczególne znaczenie w przypadku wystąpienia ulew i przyczynia się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie powinny się kontaktować z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK. Szczegółowe informacje są na stronie internetowej miasta. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Prawie 47 mln zł dla Sulejówka i Zielonej Góry na efektywne wykorzystywanie wody opadowej (26 maja 2020)Łódź: Dotacje na wykorzystywanie deszczówki (15 maja 2020)Susza? Miasta mogą przeciwdziałać (05 maja 2020)Warszawa: Dodatkowy nabór wniosków na przyjazne środowisku inwestycje (22 kwietnia 2020)Największym wyzwaniem są racjonalne ceny za wodę (22 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony