Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
25.11.2020 25 listopada 2020

Kraków zachęca do zbierania deszczówki

   Powrót       12 sierpnia 2019       Woda   

Miasto Kraków zachęca do oszczędzania wody oraz składania wniosków o dotacje na instalacje do gromadzenia i wykorzystania deszczówki. Od początku roku do magistratu wpłynęło ok. 100 próśb o udzielenie takiego dofinansowania.

Mieszkańcy mogą się ubiegać o dotacje instalacji do gromadzenia i wykorzystania deszczówki w ramach programu małej retencji wód opadowych. Jak poinformował Urząd Miasta Krakowa, w tym roku na projekt przeznaczono pół mln zł, od początku roku do miasta wpłynęło ok. 100 wniosków o udzielenie dotacji. Nabór ciągle trwa.

O dotację mogą się ubiegać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy. Wysokość dofinansowania to 50 proc. poniesionych kosztów na realizację inwestycji, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Zgodnie z aktualną wieloletnią prognozą finansową miasta Krakowa zadanie jest przewidziane do realizacji do roku 2022 r.

Ograniczanie zużycia wody

Miasto podkreśla, że w obliczu zmniejszania się zasobów wód niezwykle istotne jest gospodarowanie wodami, w tym korzystanie z wód deszczowych. - W czasie suszy wiele osób stara się ratować swoje ogródki i trawniki wodą z miejskiej sieci. Tymczasem to nie tylko nieekonomiczne, ale także nieekologiczne – wodę powinniśmy przecież oszczędzać – czytamy w komunikacie miasta Krakowa. Retencjonowanie wody w miejscu jej powstawania umożliwia zasilanie warstwy wodonośnej, a tym samym ogranicza odpływ wody ze zlewni do odbiorników (zarówno do cieków, rowów jak i do kanalizacji). Ma to szczególne znaczenie w przypadku wystąpienia ulew i przyczynia się do zmniejszenia zagrożenia powodziowego.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie powinny się kontaktować z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK. Szczegółowe informacje są na stronie internetowej miasta. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dodatkowe 10 mln zł w programie „Moja Woda” w edycji 2020 (16 listopada 2020)Kto zapłaci, a kto będzie zwolniony z opłaty od utraconej retencji? (12 października 2020)Budżet programu „Moja Woda” został wyczerpany w dwa miesiące, będzie kontynuacja w 2021 r. (16 września 2020)Podatek od utraconej retencji: dla kogo, za co i jaka rola gmin? (01 września 2020)Fundusze unijne pomogą miastom zbierać deszczówkę (12 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony