
- Kraków rozpoczyna realizację badań ankietowych w ramach Kompleksowych Badań Ruchu 2023, które swym zakresem obejmą krakowski obszar metropolitalny, razem 36 gmin – poinformował tamtejszy magistrat.
Jak wskazano w komunikacie prasowym, w wyniku prowadzonych badań powstanie szczegółowy raport zawierający opis zachowań komunikacyjnych mieszkańców krakowskiego obszaru metropolitalnego. Wyniki badania wykorzystane zostaną natomiast w pracach dotyczących opracowania modelu ruchu systemu transportowego Krakowa i obszaru metropolitalnego, a także Planu Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej.
Czytaj też: Kraków zaskarżył zmiany w uchwale antysmogowej
- Wypracowany model ruchu będzie stanowił podstawę do podejmowania decyzji dotyczących realizacji bieżących zadań oraz planowania rozwoju systemu transportowego krakowskiego obszaru metropolitalnego w celu poprawienia i ułatwienia przemieszczania się jego mieszkańców po całym obszarze. Ponadto, opracowanie SUMP [Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej – przyp. red.] będzie podstawą do ubiegania się o pozyskanie dofinansowania na projekty związane z systemem transportowym ze środków Unii Europejskiej w perspektywie 2021-2027 (m.in. na budowę i rozbudowę węzłów przesiadkowych, parkingów P&R, tras rowerowych, modernizację taboru) – wyjaśniono.
Ankiety wśród 10 tys. gospodarstw domowych
Jednym z elementów badania będą wywiady przeprowadzone z mieszkańcami regionu. W terminie od 10 maja do 17 czerwca br. planowane jest przeprowadzenie ankiet wśród 10 tys. gospodarstw domowych, z czego 6 tys. z terenu Krakowa oraz 4 tys. z terenu strefy podmiejskiej. Dodatkowo ankiety (800) realizowane będą także wśród użytkowników parkingów typu Park+Ride lub Bike+Ride.
Ankieterzy, którzy będą odwiedzać gospodarstwa domowe, przeprowadzą rozmowy ze „wszystkimi obecnymi mieszkańcami powyżej szóstego roku życia”.
Z informacji krakowskiego ratusza wynika, że ostatnie badania na tak szeroką skalę przeprowadzono w 2013 r. Wówczas mieszkańców pytano m.in. o liczbę osób i samochodów przypadających na jedno gospodarstwo domowe czy preferencje w wyborze środka transportu.
Umowa na realizację badań
Za realizację badań odpowiedzialne jest wyłonione w ramach postępowania o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego konsorcjum trzech firm (IBC Advisory SA, CBM Indicator Sp. z o.o., MWG Studio Sp. z o.o.).
Przedsięwzięcie realizowane jest w oparciu o projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich POIS.06.01.00-00-0084/22 pn. „Od idei do zmiany – Plan Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej”.

Dziennikarz, inżynier środowiska
