Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Kraków w rankingu "New York Times". Miasto docenione za poprawę jakości powietrza

a+a-    Powrót       14 stycznia 2020       Zrównoważony rozwój   

Maleją średnioroczne stężenia pyłu PM10

Z roku na rok w Krakowie maleją średnioroczne stężenia pyłu PM10 odnotowywane na ośmiu stacjach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które działają w mieście. Zgodnie z danymi, jakie posiada Urząd Miasta Krakowa, w 2015 r. średnie roczne stężenie pyłu PM10 wyniosło 54 mikrogramy na metr sześcienny. W 2016 i 2017 po 44 μg/m3. W 2018 r. – 43 μg/m3, a w 2019 – 35 μg/m3.(PAP)
Prestiżowy amerykański dziennik „New York Times” umieścił Kraków w corocznym rankingu 52 miejsc do odwiedzenia(1). Miasto zajęło 14. miejsce. Zostało docenione nie tylko za bogatą historię, kulturę i architekturę. Podkreślono, że w ostatnim czasie koncentruje się na poprawie jakości powietrza i współtworzonych z mieszkańcami akcjach zazieleniania miasta.

Listę „New York Times” otwiera Waszyngton, znalazły się na niej także takie miejsca, jak np. Sycylia, Tokio, Salzburg, Bahamy, Christchurch w Nowej Zelandii, Kopenhaga, Minorka czy Mongolia.

Podczas tworzenia listy „New York Times”, dziennikarze zwracają szczególną uwagę na zrównoważony rozwój. Zauważono, że Kraków poczynił ważne kroki w kierunku poprawy jakości powietrza, m.in. wprowadził zakaz palenia węglem i drewnem, ma uruchomić elektryczne autobusy w częściach miasta o najgorszej jakości powietrza. Wspomniano również o zakładaniu parków wzdłuż dopływów Wisły, oraz o prowadzonych wspólnie z mieszkańcami akcjach zazieleniania.

Źródło: Urząd Miasta Krakowa

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Ranking dostępny jest na stronie:
https://www.nytimes.com/interactive/2020/travel/places-to-visit.html?smid=rd

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mobilne biura programu „Czyste Powietrze” ruszają w trasę po Śląsku i Małopolsce (09 lipca 2020)Większości państw UE nie uda się zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza i jego skutków dla zdrowia do 2030 r. (29 czerwca 2020)Ministerstwo Klimatu nie przedłuży starych norm dla miałów węglowych (19 czerwca 2020)Świat może zmienić zbiorowa energia pojedynczych ludzi (18 czerwca 2020)Wysokie stężenia benzenu w Kędzierzynie Koźlu. Poszukiwania winowajcy trwają (17 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony