Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe firmy EkoMeritum Sp. z o.o.
Pojemnik do segregacji bioodpadów bez pogorszenia jakości firmy Eco-Clean Tomasz Malanowicz

Kraków w rankingu "New York Times". Miasto docenione za poprawę jakości powietrza

a+a-    Powrót       14 stycznia 2020       Zrównoważony rozwój   

Maleją średnioroczne stężenia pyłu PM10

Z roku na rok w Krakowie maleją średnioroczne stężenia pyłu PM10 odnotowywane na ośmiu stacjach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które działają w mieście. Zgodnie z danymi, jakie posiada Urząd Miasta Krakowa, w 2015 r. średnie roczne stężenie pyłu PM10 wyniosło 54 mikrogramy na metr sześcienny. W 2016 i 2017 po 44 μg/m3. W 2018 r. – 43 μg/m3, a w 2019 – 35 μg/m3.(PAP)
Prestiżowy amerykański dziennik „New York Times” umieścił Kraków w corocznym rankingu 52 miejsc do odwiedzenia(1). Miasto zajęło 14. miejsce. Zostało docenione nie tylko za bogatą historię, kulturę i architekturę. Podkreślono, że w ostatnim czasie koncentruje się na poprawie jakości powietrza i współtworzonych z mieszkańcami akcjach zazieleniania miasta.

Listę „New York Times” otwiera Waszyngton, znalazły się na niej także takie miejsca, jak np. Sycylia, Tokio, Salzburg, Bahamy, Christchurch w Nowej Zelandii, Kopenhaga, Minorka czy Mongolia.

Podczas tworzenia listy „New York Times”, dziennikarze zwracają szczególną uwagę na zrównoważony rozwój. Zauważono, że Kraków poczynił ważne kroki w kierunku poprawy jakości powietrza, m.in. wprowadził zakaz palenia węglem i drewnem, ma uruchomić elektryczne autobusy w częściach miasta o najgorszej jakości powietrza. Wspomniano również o zakładaniu parków wzdłuż dopływów Wisły, oraz o prowadzonych wspólnie z mieszkańcami akcjach zazieleniania.

Źródło: Urząd Miasta Krakowa

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Ranking dostępny jest na stronie:
https://www.nytimes.com/interactive/2020/travel/places-to-visit.html?smid=rd

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Lublin: Zakupiono dron do badań jakości powietrza (24 stycznia 2020)NFOŚiGW testuje współpracę z samorządami przy „Czystym Powietrzu” (23 stycznia 2020)Gdańsk: Miasto kandydatem do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2022 (23 stycznia 2020)Rekordowe przekroczenia stężenia pyłów w powietrzu – jak reagują samorządy? (20 stycznia 2020)Katowice: 17 mln zł na termomodernizację kolejnych budynków (16 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony