Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inżynier Budowy (branża budowlana) Energia Polska S.A.
Efektywne zarządzanie gospodarką energetyczną firmy Sygnity S.A.

Kredyty i dotacje na mikroinstalacje OZE

a+a-    Powrót       06 października 2017       Energia   

Bank Ochrony Środowiska rusza z EKOkredytem Prosument II. Preferencyjne kredyty na zakup i montaż m.in. instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy kotłów na biomasę będą dostępne w BOŚ od 16 października 2017 r.

W ramach EKOkredytu Prosument II finansowaniem może być objęte do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie EKOkredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki, zarówno na kredyty, jak i na wysokie, sięgające do 30 proc. kosztów inwestycji dotacje, zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Większe możliwości wyboru instalacji

Najnowsza edycja EKOkredytu Prosument, podobnie jak i poprzednia, skierowana jest do klientów indywidualnych oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Większe są natomiast możliwości związane z wyborem instalacji. Obecnie sfinansowanie zakupu pompy ciepła czy kolektorów słonecznych nie musi być związane z jednoczesnym montażem instalacji elektrycznej, np. paneli fotowoltaicznych.

Każda instalacja powinno być prawidłowo dopasowana do potrzeb odbiorcy. Jej przewymiarowanie, czyli np. położenie zbyt dużej ilości paneli fotowoltaicznych, niesie ze sobą niepotrzebne wydatki, które nie zostaną odpowiednio zrekompensowane rozliczeniami z zakładem energetycznym – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ. – W przypadku średniej wielkości domu zamieszkiwanego przez czteroosobową rodziną zupełnie wystarczająca jest instalacja o mocy 4-6 kWp – dodaje. Ograniczenia odnośnie zbyt dużych instalacji wprowadza też sam program. EKOkredytem Prosument II mogą być objęte instalacje fotowoltaiczne o mocy do 40 kWp. W przypadku kolektorów słonecznych lub kotłów na biomasę ograniczenie wynosi 300 kWt.

Równie ważne jest skuteczne i prawidłowe działanie instalacji sfinansowanej EKOkredytem Prosument II. - Niespełnienie kryteriów NFOŚiGW co do trwałości instalacji w ciągu 36 miesięcy od jej uruchomienia, może być powodem utraty preferencyjnych warunków finansowania i konieczności zwrotu dotacji – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ Banku.

Źródło: BOŚ

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Co dwa źródła to nie jedno (09 października 2017)Farmy wiatrowe szykują się do procesu (04 października 2017)Aukcyjny zawrót głowy. Kto może spać spokojnie? (04 października 2017)Aukcje OZE odwołane (02 października 2017)Rusza konkurs innowacji w dziedzinie energetyki (02 października 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony