
Przypomnijmy, że zakaz wprowadzania na rynek kotłów o klasie emisyjności niższej niż piąta został wprowadzony rozporządzeniem z sierpnia 2017 roku, które weszło w życie 1 października 2017 r. Producentom, którzy wyprodukowali kotły niższej klasy, ale nie wprowadzili ich do obrotu przed tą datą, dano okres przejściowy do 1 lipca 2018 roku. Teoretycznie zakaz wprowadzania na polski rynek kotłów spoza piątej klasy obowiązywał zatem od lipca ubiegłego roku. Niektórzy producenci korzystali jednak z dopuszczonych w przepisach wyjątków. Sprzedawano w ten sposób m.in. kotły na biomasę niedrzewną lub kotły służące do podgrzewania wody. Skłoniło to Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii do uszczelnienia przepisów.
Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe jest dostępne w naszej bazie aktów prawnych.
Sprzedaż kopciuchów można zgłaszać mailowo
O wejściu w życie całkowitego zakazu handlu kotłami niespełniającymi norm emisyjnych, czyli tzw. kopciuchami, poinformował na Twitterze Adam Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy i współzałożyciel Polskiego Alarmu Smogowego. Dodał, że na obecnie w sprzedaży nadal można spotkać pozaklasowe urządzenia. W nawiązaniu do tej informacji, pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny ogłosił, że informacje o ofertach sprzedaży pozaklasowych kotłów można wysłać Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii na adres mailowy: czystepowietrze@mpit.gov.pl. Resort będzie przekazywał zbiorcze informacje do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów(1).
Internet pod lupą resortu przedsiębiorczości
Przypadki handlu niespełniającymi norm kotłami dotyczą nie tylko sprzedaży stacjonarnej. Jak podkreślił Woźny w swoim poście, MPiT będzie zbierać zgłoszenia o łamaniu przepisów ws. kotłów także w sprzedaży internetowej.
Resort przedsiębiorczości już wcześniej podjął kroki w celu zwiększenia kontroli nad internetowym handlem kotłami. Pod koniec lutego wspólnie z portalem Allegro podpisał deklarację dotyczącą wyeliminowania z rynku zanieczyszczających powietrze kotłów i pieców. Jak wyjaśniało wtedy ministerstwo, „w praktyce będzie to wyglądało tak, że Allegro będzie reagować na informacje o pojawiających się na jego aukcjach urządzeniach niespełniających polskich norm. Informacje takie będą mu przekazywać m.in. organizacje pozarządowe, takie jak np. Polski Alarm Smogowy.”.

Sekretarz redakcji, geograf