Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Koordynacji Ochrony przed Powodzią i Suszą PGW Wody Polskie

Lasy Amazonii od dwóch tygodni pożera ogień. Macron: sprawa powinna trafić pod obrady G7

a+a-    Powrót       23 sierpnia 2019       Powietrze i klimat   

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są częstym zjawiskiem o tej porze roku, jednak ogrom tegorocznych pożarów znacznie przekracza dotychczasową skalę. Gremia międzynarodowe coraz bardziej zaniepokojone.

Eksperci wyrażają przypuszczenie, że znaczna część obecnych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne.

Przywódcy zabierają głos

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał wczoraj na Twitterze, że pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata oraz, że ta sprawa powinna być przedyskutowana na szczycie grupy G7, który rozpoczyna się w sobotę we francuskim Biarritz. - Nasz dom płonie. Dosłownie. Amazonia, która produkuje 20 proc. naszego tlenu jest trawiona przez pożary. To jest międzynarodowy kryzys – napisał Macron.

Również Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził stanowisko. - Amazonia musi być chroniona. Jestem głęboko zaniepokojony pożarami w amazońskich lasach deszczowych. W trakcie globalnego kryzysu klimatycznego nie możemy sobie pozwolić na większe szkody dla największego źródła tlenu i bioróżnorodności - napisał na Twitterze Guterres.

Liczba pożarów wzrosła o 83 proc.

Według danych brazylijskiego państwowego instytutu badań kosmicznych INPE w bieżącym roku liczba pożarów w tym kraju wzrosła o 83 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku 2018, a dotyczy to głównie Amazonii. Za główne przyczyny tych pożarów uznaje się wylesianie i suszę. Od stycznia do trzech pierwszych tygodni sierpnia w całej Brazylii zarejestrowano około 72 tys. pożarów, z czego ponad połowę w Amazonii. INPE szacuje, że w ostatnich dniach pożary dotknęły 68 obszarów chronionych, głównie w Amazonii.

Jak podkreśla hiszpańska agencja EFE, uważa się, że są to w ostatnich latach najgorsze pożary lasów w Brazylii, na której terenie znajduje się ponad 60 proc. lasów Amazonii. Obszar ten nazywany jest "płucami Ziemi" i ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa klimatycznego. Według INPE w ostatnich dniach pożary dotknęły 68 obszarów chronionych, głównie w Amazonii. Cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel INPE Alberto Setzer podkreśla, że w Amazonii tego roku nie dochodzi do żadnych nadzwyczajnych zjawisk pogodowych, w związku z czym nie można znacznego wzrostu skali pożarów wytłumaczyć wyłącznie porą suchą, czy zjawiskami naturalnymi.

Spiskowe teorie Bolsonaro

Brazylijski Prezydent Jair Bolsonaro stwierdził tymczasem, że „Brazylia nie ma wystarczających środków, aby walczyć z rekordową liczbą pożarów w Amazonii”. Organizacje prośrodowiskowe przypominają jednak, że niedawno Bolsonaro odrzucił pomoc w walce z pożarami oferowaną przez donatorów. Wcześniej prezydent sugerował, że za tą katastrofą mogą stać organizacje pozarządowe, teraz jednak częściowo wycofał się z oskarżeń, przyznając, że nie ma na nie dowodów. Powtórzył jednak, że NGO pozostają "najbardziej podejrzane" o spowodowanie tych pożarów. Prezydent Brazylii, znany jest z tego, że sceptycznie podchodzi do problemów ochrony środowiska, dąży do likwidacji wszystkich obszarów chronionych na tym terenie, uznając je za wstrzymujące rozwój kraju. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W zarządzaniu wodami opadowymi najważniejsza jest sprawczość i skuteczność. Rumia to potrafi (13 marca 2020)Pierwsza baza danych dotycząca europejskich lasów już uruchomiona (14 lutego 2020)Polska i Francja będą dążyć, by UE była neutralna klimatycznie do 2050 r. (04 lutego 2020)Wałbrzych pierwszym miastem bez plastiku (31 stycznia 2020)ARLEM alarmuje: Zanieczyszczenie plastikiem i ocieplenie klimatu - główne problemy regionu śródziemnomorskiego (24 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony