Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Wydziale Kontroli Departamentu Rybołówstwa Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
EKO Pożyczka „Nasza Woda” na zapobieganie i niwelowanie skutków suszy BOŚ Bank S.A.

Łódź: Dotacje na wykorzystywanie deszczówki

a+a-    Powrót       15 maja 2020       Woda   

Łódź wdraża programy mikro-retencji i ogrodów deszczowych. Dzięki nim łodzianie będą mogli starać się o dofinansowanie za wykorzystywanie deszczówki. Zdaniem dyrektora departamentu ekologii i klimatu Urzędu Miasta Łodzi Macieja Riemera, cel tych programów jest bardzo prosty. - Mamy problem z wodą, ubywa jej w Łodzi i województwie łódzkim. Dlatego podjęliśmy szereg działań przeciwdziałających suszy, w tym skierowane na retencjonowanie wód i zbieranie deszczówki. Chcemy też w ten proces włączyć mieszkańców, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe tak, aby wykorzystać deszczówkę na miejscu, zamiast podlewania zieleni z wodociągów - powiedział w czwartek na spotkaniu z mediami Riemer.

Czytaj też: Susza? Miasta mogą przeciwdziałać

Wdrożone mają być trzy programy - zapowiedziała dyrektor wydziału kształtowania środowiska łódzkiego magistratu Anna Wierzbicka. Pierwszy z nich skierowany jest do spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych i pozwala na dofinansowanie maksymalnie kwotą 10 tys. zł. Drugi przeznaczony jest dla indywidualnych odbiorców, którzy mogą starać się o 6 tys. zł. Trzeci, który umożliwi 100-proc. dofinansowanie, przeznaczony jest dla placówek oświatowych.

Pierwszy z programów ma być sfinansowany tylko z miejskich środków. Program "Deszczówka", dedykowany osobom prywatnym, ma otrzymać współfinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Trzeci program, skierowany do szkół i innych placówek oświatowych, ma być realizowany z funduszy norweskich. - Wszystkie trzy programy wymagają zgody Rady Miejskiej. Wejdziemy z nimi na czerwcową sesję i mam nadzieję, że radni je zaakceptują. Wówczas będziemy mogli ogłosić nabory i podpisać umowy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodał Riemer. Pieniądze z miejskiej kasy na realizację programów będą pochodzić z oszczędności z miejskiego programu – Zielone Podwórka, w którym z 300 tys. zł wykorzystano jedynie 100 tys. zł. Dzięki temu 200 tys. zł mogły zostać alokowane na pilotażowe programy retencyjne.

W czerwcu na Ekoportalu Miasta znajdzie się szczegółowy podręcznik, który pomoże stworzyć na własnej posesji ogród deszczowy, gromadzący i czyszczący wodę deszczową. - Ogrody deszczowe składają się z kilku warstw. Tą najbardziej widoczną są po prostu rośliny. Pod spodem znajdują się warstwy ziemi i żwiru, które powodują, że przetrzymywana jest w nich woda, a co za tym idzie, pojemność takiego ogrodu wzrasta. Dzięki temu zachowujemy wodę w obiegu i nie spływa ona do kanalizacji burzowej - wyjaśniła Aleksandra Sztuka-Tulińska z wydziału kształtowania środowiska Urzędu Miasta Łodzi. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mimo intensywnych opadów, rezerwy wody nie odbudowały się we wszystkich regionach (29 czerwca 2020)Ruszyła kampania Warszawskiego programu ochrony zasobów wody (15 czerwca 2020)Lasy Państwowe przez ponad 20 lat wydały na małą retencję ponad 900 mln zł (25 maja 2020)Samorząd Mazowsza chce, aby w każdym powiecie były mierniki suszy (06 maja 2020)Gróbarczyk: W dyrekcjach RZGW ruszyły przetargi ws. retencji korytowej (27 kwietnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony