Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
23.01.2021 23 stycznia 2021

Powiatowy inspektor nadzoru wstrzymał budowę osiedla w otulinie rezerwatu Łosiowe Błota

   Powrót       30 września 2020       Budownictwo   

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) wydał postanowienie wstrzymujące prowadzenie robót budowlanych dotyczących budowy osiedla w otulinie rezerwatu Łosiowe Błota - wynika z pisma PINB do wójta gminy Stare Babice Sławomira Sumki opublikowanego we wtorek na stronie urzędu gminy.

Chodzi o budowę na 20-hektarowym terenie dawnej bazy wojskowej w Lesie Bemowskim. Inwestor - Sawa Solec Residence - twierdzi, że planuje postawić tam domy przeznaczone dla osób, które odbywają kwarantannę w związku z pandemią koronawirusa.

Sawa Solec Residence powołuje się na to, że "regulacje prawne zawarte w tzw. tarczy antycovidowej dały możliwość szybkiej i maksymalnie odbiurokratyzowanej realizacji inwestycji związanych ze zwalczaniem pandemii koronawirusa oraz jej skutków". Przepis ten pozwalał na budowę obiektów związanych z walką z pandemią bez konieczności trzymania się m.in. prawa budowlanego. Wójt Starych Babic Sławomir Sumka w związku ze sprawą zawiadomił prokuraturę, zaznaczając, że według dokumentów - jakie powstały w ostatnich latach w gminie Stare Babice - ta działka powinna być lasem, a nie miejscem osiedlania się mieszkańców.

Sumka złożył również wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego o wstrzymanie robót budowlanych.

60 dni na przedstawienie dokumentacji

We wtorek na stronie internetowej urzędu gminy opublikowano odpowiedź PINB, z której wynika, że postanowieniem z 18 września wstrzymał prowadzenie robót budowlanych "dotyczących budowy 15 budynków mieszkalnych jednorodzinnych wolnostojących". PINB nałożył również na inwestora obowiązek przedstawienia "stosownych dokumentów". Sawa Solec Residence ma na to 60 dni.

Czynności sprawdzające ws. budowy osiedla w otulinie rezerwatu Łosiowe Błota prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy m.in. zbierają dokumentację i zamierzają przesłuchać przedstawiciela gminy, z której wpłynęło zawiadomienie. Jak wskazywał wójt Starych Babic Sławomir Sumka, przez działkę, na której inwestor planuje budowę osiedla przebiega "korytarz ekologiczny prowadzący zwierzęta z lasu bemowskiego do Puszczy Kampinoskiej". - Wszelkie dokumenty, wszelkie prawa tworzone przez dewelopera naruszają istotę tego miejsca. Od 2008 r. trwa nieustająca walka, aby ten teren został miejscem zielonym, dla zwierząt, a nie był terenem zabudowanym - mówił Sumka. Apelował również, by nie wykorzystywać przepisów antycovidowych do omijania prawa.

Będzie więcej kontroli

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki informował z kolei, że resort rozpoczyna kontrolę inwestycji pod Warszawą. Prokuraturę w tej sprawie zawiadomił też minister środowiska Michał Woś. Natomiast 11 września prokurator regionalny Jakub Romelczyk wystąpił do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego o wszczęcie postępowania administracyjnego i wstrzymanie robót prowadzonych przez inwestora Projekt Sawa Solec Residence sp. z o.o. w Janowie. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy presja środowiskowa ma sens? Jak się sprawdza biurokracja w działaniu (31 grudnia 2020)Krosno Odrzańskie: Umowa na prace wzmacniające ochronę przeciwpowodziową (15 grudnia 2020)Finał 19. edycji konkursu EKOLAURY PIE już za nami (03 grudnia 2020)Ochrona gleby w UE – zaopiniuj mapę drogową (18 listopada 2020)Program LIFE: ponad 280 mln euro na projekty w zakresie środowiska, przyrody i działań w dziedzinie klimatu (17 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony