Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód firmy Arcadis

Lublin: Bezwykopowy remont największej magistrali wodociągowej

a+a-    Powrót       11 czerwca 2019       Woda   

Remont największej magistrali wodociągowej rozpoczyna się w Lublinie. Magistrala o średnicy 80 cm, zaopatrująca w wodę około 40 proc. mieszkańców miasta, będzie wyłączona przez. Woda ma być dostarczana innymi fragmentami sieci, bez zakłóceń. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreślił, że remont magistrali będzie trudnym przedsięwzięciem.

- To przedsięwzięcie bardzo trudne, bo trzeba na pewien okres wyłączyć ją z użytkowania, a jednocześnie dostarczać wodę mieszkańcom. Jest możliwość jej zastąpienia, woda będzie dostarczana – powiedział Żuk w poniedziałek na konferencji prasowej. Prezes lubelskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sławomir Matyjaszczyk dodał, że przygotowania do remontu trwały blisko dwa lata.

Metody bezwykopowe

Remont magistrali będzie prowadzony bez jej wykopywania, z użyciem rękawa termoutwardzalnego, tzw. metodą CIPP. Polega ona na wprowadzeniu do rury wodociągowej rodzaju rękawa filcowo-poliestrowego, wzmocnionego włóknem szklanym, z wewnętrzną powłoką polietylenową. Rękaw nasycony zostanie żywicą epoksydową i zespolony ze ścianką istniejącego wodociągu.

Prace przy remoncie rozpoczęły się w poniedziałek. Magistrala będzie wyłączona z użytkowania od 1 lipca do 30 września tego roku, czyli w czasie, w którym pobór wody w Lublinie jest najmniejszy ze względu na wakacyjne wjazdy mieszkańców i studentów. Przeprowadzone komputerowe symulacje pracy systemu wodociągowego pozwoliły zaplanować przesyłanie wody z innych ujęć w rejon remontowanej magistrali. Wodociąg planowany do remontu został podczas ubiegłorocznych wakacji wyłączony na próbę i mieszkańcy tego nie zauważyli – zapewnili przedstawiciele MPWiK.

Koszt modernizacji ma wynieść 4,7 mln zł. Będzie pokryty w własnych środków MPWiK. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czysta woda w kranie? Nie w sezonie (18 czerwca 2019)Marki: Uruchomiono nową studnię (06 czerwca 2019)Wyrok za budowę wodociągu bez odpowiednich zezwoleń (28 maja 2019)II Forum Praktyków 2019 Zrównoważone zarządzanie gospodarką wodno-kanalizacyjną w gminach (18 kwietnia 2019)Samorządy zbudują wodociąg na potrzeby SSE (28 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych