Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Pięć kroków do właściwej wyceny magazynowania energii

Usługi magazynowania energii mogą stanowić rozwiązanie problemów wynikających ze specyfiki produkcji energii słonecznej i wiatrowej. Jak jednak uwzględniać koszty magazynowania energii w projektach? Odpowiedzi poszukała IRENA.

   Powrót       05 maja 2020       Energia   

Jedno z webinariów z cyklu organizowanego przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (ang. International Renewable Energy Agency, w skrócie IRENA) dotyczyło magazynowania energii elektrycznej(1).

W raporcie pt. Electricity Storage Valuation Framework IRENA podjęła bowiem temat właściwego szacowania kosztów magazynowania. Raport można pobrać bezpłatnie(2) (patrz przypisy dolne).

Pandemia pokazała, jak bardzo potrzebujemy elastycznego systemu elektroenergetycznego

Z wiatru i słońca będzie kiedyś pochodzić nawet 2/3 energii. Magazynowanie energii elektrycznej może być decydującym czynnikiem w światowej transformacji ku zrównoważonemu systemowi energetycznemu opartemu o odnawialne źródła. Jak jednak zauważa IRENA, rynki energii elektrycznej często nie uwzględniają prawidłowo wartości systemowej magazynowania. Agencja proponuje więc pięciofazową metodę oceny wartości magazynowania i stworzenia realnych warunków inwestycyjnych (patrz ramka z obrazem):

  1. identyfikacja usług magazynowania energii elektrycznej w celu wsparcia integracji VRE(3) (źródła energii odnawialnej o zmiennej wydajności, ang. variable renewable energy),
  2. mapowanie technologii magazynowania z zidentyfikowanymi usługami,
  3. analiza wartości systemowej magazynowania energii elektrycznej w porównaniu z alternatywnymi opcjami elastyczności,
  4. stymulacja operacji magazynowania i zestawianie dochodów,
  5. szacowanie rentowności projektów magazynowania.

- Magazynowanie staje się coraz bardziej istotne dzisiaj, gdy obserwujemy spadek zapotrzebowania na energie elektryczną – stwierdził podczas webinarium Emanuele Taibi, reprezentujący zespół Power Sector Transformation Strategies w IRENA. W jego ocenie obecna sytuacja pokazuje, jak bardzo potrzebujemy elastycznego systemu.

Czytaj: Rynek magazynowania energii w hossie

Bank Światowy napędza rozwój magazynów energii

Magazynowanie energii z jednej strony rozwiązuje problemy powodowane przez VRE i zmienne zapotrzebowanie na energię, z drugiej jednak samo w sobie przysporzyć może wielu wyzwań. Odpowiedzi na różnorodne bariery w tej dziedzinie poszukuje Energy Storage Partnership (ESP), czyli partnerstwo zrzeszające prawie 40 czołowych organizacji, które zainicjował Bank Światowy.

ESP w czerwcu 2020 r. będzie świętować pierwszą rocznicę założenia. Jakie plany na kolejny rok? – W skrócie w drugim roku działalności będziemy się koncentrować na kształceniu i szkoleniach, głównie w krajach rozwijających się - odpowiadała podczas webinarium Heather Worley, reprezentująca ESP i Bank Światowy. Na pierwszą rocznicę ukończone zostaną programy, które staną się bazą do dalszych działań.

Kolejne webinarium z cyklu już 12 maja, tym razem tematem przewodnim będzie pozyskiwanie energii z oceanów. Więcej informacji o wydarzeniu w naszym kalendarium.

Dominika Adamska: Sekretarz redakcji, geograf

Przypisy

1/ Zapis webinarium można obejrzeć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=Ayugtv32V0c&feature=emb_logo
2/ Raport IRENA wydany w marcu 2020 r. do pobrania w pliku pdf tutaj:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/8627-IRENA-storage-valuation-2020.pdf
3/ Wyrażenie variable renewable energy (w skrócie VRE) oznacza źródła energii odnawialnej o zmiennej wydajności, czyli takie, w których pierwotna energia nie jest magazynowana przed przekształceniem jej w energię elektryczną. Do takich zalicza się przede wszystkim energię wiatrową i słoneczną, ale także energię prądów morskich, pływów oraz falowania.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W 2022 r. w Gdańsku powstanie fabryka modułów bateryjnych (22 lutego 2021)Jak regulować sieci wodorowe i transport wodoru? Przygotowano rekomendacje (18 lutego 2021)Powstają demonstratory, które mają technologicznie zazielenić Polskę (12 lutego 2021)Dowozić ciepło ciężarówką? To możliwe z mobilnym magazynem ciepła (21 stycznia 2021)Nie zmarnujmy szansy na rzeczywisty rozwój rynku magazynów energii i elektrolizerów (19 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony