
© Box Milk
Od czerwca br. na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) widnienie wykaz magazynów energii planowanych do przyłączenia do sieci przesyłowej. Eksperci wskazują, że o realnych możliwościach ich realizacji przekonamy się podczas certyfikacji do rynku mocy.
O tym pisze Krzysztof Kochanowski, wiceprezes Polskiej Izby Magazynowania Energii (PIME). Z danych PSE wynika, że dotychczas warunki przyłączenia do sieci przesyłowej uzyskały 23 projekty magazynów energii elektrycznej o łącznej mocy 3345,9 MW.
- Ile tych projektów się zrealizuje dowiemy się podczas certyfikacji szczegółowej w grudniu do rynku mocy, bo praktycznie większość wnioskodawców chce uzyskiwać przychody z rynku mocy – wskazuje Kochanowski.
Ekspert zauważa, że pojawiają się wątpliwości co do logiki lokalizacji tych magazynów w systemie. Kochanowski wylicza, że „operatorzy dysponują dość ograniczoną wiedzą nt. tych technologii i ich wpływu na system elektroenergetyczny”. W proponowanej nowelizacji PEP 2040 nie widać znaczącej uwagi skierowanej w stronę magazynów energii. Po drugie, wnioskodawcy z powodu ograniczeń uzyskania warunków przyłączeniowych składają wnioski „gdzie popadnie”, aby tylko zrealizować lub sprzedać jakiś projekt w przyszłości.
- Cieszy natomiast fakt, że PSE otworzyło się na dyskusję o roli magazynów energii w systemie – wskazuje.
Według analiz PIME przychody z rynku mocy są niewystarczające, aby sektor finansowy włączył się w projekty magazynów energii. Organizacja branżowa chce rozmawiać z operatorami m.in. o wprowadzeniu platformy online tzw. Centralnej Ewidencji Mocy Przyłączeniowych zintegrowanej z planami zagospodarowania przestrzennego. Potrzebne jest też prowadzenie systemu controlingu wydanych warunków przyłączeniowych, aby „odblokować zarezerwowane moce dla podmiotów, które zamierzają realizować inwestycje, a nie jedynie obracać na rynku projektami z warunkami przyłączeniowymi”.
Czytaj: Bariery rozwoju OZE – energetyka upatruje szanse w cable poolingu i magazynach energii
Potrzebne jest też uruchomienie aukcji dla magazynów energii stand alone powyżej 1 MW mocy oraz instalacji hybrydowych (instalacja OZE + magazyn energii).
Kochanowski wskazuje, że rynek oczekuje, iż większa liberalizacja na rynku energii, w tym otworzenie się na komercyjne usługi systemowe, pozwoli na zwiększenie prywatnych inwestycji w magazyny energii.
PIME szacuje, że w tym momencie polski system elektroenergetyczny potrzebuje 5 GW mocy w magazynach energii, a do 2050 r. nawet 50 GW.

Redaktor