Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
EkoEdukator na terenie prawobrzeżnej Warszawy ATMOTERM S.A.
Specjalista ds. powietrza Urząd Miasta Poznań

Mandat od kominiarza za złej jakości opał? Rząd rozważa taki wariant

a+a-    Powrót       15 września 2017       Powietrze i klimat   

Mogę powiedzieć, że jest poparcie Ministerstwa Środowiska dla rozszerzenia kompetencji kominiarzy - mówi Kinga Majewska, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Klimatu w Ministerstwie Środowiska. Pomysł podoba się również kominiarzom.

Podczas wtorkowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce „Antysmogowy" posłowie omówili działania rządu dla poprawy jakości powietrza, w tym planowane wprowadzenie norm jakości dla węgla oraz norm emisyjnych dla kotłów. Szeroka dyskusja wywiązała się także nad innym, dotąd mniej eksponowanym pomysłem na zmniejszenie niskiej emisji w Polsce.

Wszyscy są „za”

Resort środowiska rozważa przyznanie dodatkowych kompetencji służbom kominiarskim w zakresie egzekwowania m.in. odpowiedniej jakości stosowanego w domach opału. Taka zmiana wymagałaby najpierw wypracowania jednolitego stanowiska pomiędzy poszczególnymi resortami: środowiska, infrastruktury i budownictwa oraz spraw wewnętrznych i administracji. Praktyczna realizacja reformy oznacza jednak przede wszystkim konieczność stosownej nowelizacji prawa. Opracowaniem przepisów umożliwiających kontrolę spalania paliw stałych, kontrolę emisji pyłów z kominów i stosowanych urządzeń grzewczych w sektorze bytowo-komunalnym zajmuje się w ostatnich miesiącach powołany w październiku ubiegłego roku przez rząd Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP). Koncepcja wyposażenia sprawdzających na co dzień przewody kominowe i wentylacyjne kominiarzy w dodatkowe kompetencje jest rozważana od kilku miesięcy i była przedmiotem ustaleń pomiędzy przedstawicielami rządu oraz Krajowej Izby Kominiarzy. Jak wynika z przedstawionej we wtorek w Sejmie informacji - obie strony pozytywnie odnoszą się do takiej propozycji. - Odbyliśmy w tej sprawie stosowne spotkania i mogę powiedzieć, że jest w tej sprawie poparcie Ministerstwa Środowiska - powiedziała we wtorek Kinga Majewska, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Powietrza i Klimatu w Ministerstwie Środowiska.

Nie tylko kominiarze

Przyznanie kominiarzom dodatkowych kompetencji kontrolnych wymagałoby zmiany ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290, z późn. zm.) m.in. poprzez dodanie przepisu zobowiązującego do określenia w pozwoleniach na budowę dopuszczalnego sposobu ogrzewania budynków na obszarach przekroczeń standardów jakości powietrza, z priorytetem podłączenia do ciepła systemowego. Z przedstawionych w Sejmie informacji wynika również, że rząd rozważa bardziej aktywne zaangażowanie w ten obszar działań policji. - Kontrole doraźne już się odbywają, ale nie ma stosownych narzędzi w szerszym zakresie - komentuje Majewska. Wariantów powołania swoistej policji ekologicznej jest zresztą więcej. Praktyczne wdrożenie reformy wymagać będzie prawdopodobnie zmiany także innych, towarzyszących jej przepisów. Opracowaniem konkretnych rekomendacji w tym zakresie zajmie się przywołany wcześniej rządowy Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza. Harmonogram jego prac nie jest jednak znany.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

100 proc. dotacji na wymianę pieca (13 lipca 2018)Niebawem poznamy harmonogram działań związanych z programem Czyste powietrze (13 lipca 2018)Dolnośląski arsen znów na wokandzie (11 lipca 2018)Radom: Zakaz spalania paliw stałych najniższej jakości (02 lipca 2018)Ruszają szkolenia programu Czyste Powietrze (02 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony