Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
05.03.2021 05 marca 2021

Michał Kurtyka polskim kandydatem na szefa OECD

   Powrót       28 października 2020       Management   

Polska zgłosiła kandydaturę Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska na stanowisko Sekretarza Generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na kadencję 2021-2026 - poinformował we wtorek resort. Proces wyboru nowego Sekretarza Generalnego może potrwać do 1 marca 2021 r.

Czytaj też: [Wywiad] Polski pomysł na transformację energetyczną

Obecny sekretarz generalny OECD meksykanin Jose Angela Gurría kończy swoją kadencję w czerwcu 2021 r. Polski rząd zgłosił kandydaturę Michała Kurtyki. Proces wyboru nowego Sekretarza Generalnego rozpocznie się 1 listopada i może potrwać do 1 marca 2021 roku. Jak wskazuje resort klimatu i środowiska, Michał Kurtyka jest rozpoznawalny na arenie międzynarodowej dzięki swojej unikalnej umiejętności budowania konsensusu. Jako Prezydent konferencji klimatycznej ONZ COP24 doprowadził do przyjęcia przez 196 państw świata oraz UE biorących udział w obradach dokumentu Katowice Rulebook, umożliwiającego implementację Porozumienia paryskiego.

Michał Kurtyka został także wybrany Przewodniczącym Rady Zarządzającej Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) na szczeblu ministerialnym w 2019 r. Przyczynił się do przyjęcia wspólnego komunikatu – IEA Ministerial Communiqué, który pogodził różne oczekiwania Państw Członkowskich Organizacji, co nie udało się w ciągu poprzednich 10 lat. Michał Kurtyka przewodniczył również w latach 2016-2017 pracom IEA w obszarze przygotowania całościowej reformy finansowej Agencji „Long Term Financial Health”, która umożliwiła zrównoważone finansowanie działalności IEA - przypomniano.

Projektu odbudowy gospodarczej „New Growth”

W komunikacie dodano, że w cieniu pandemii koronawirusa, szef resortu klimatu i środowiska zaproponował w swoim programie dla OECD wprowadzenie projektu odbudowy gospodarczej „New Growth”, który będzie służył kreowaniu lepszej jakości życia dla społeczeństw. - Nawet w trakcie kryzysu, musimy myśleć o przyszłości i budować gospodarkę odporną na kolejne wstrząsy – powiedział, cytowany w komunikacie Kurtyka.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie. Organizacja prowadzi też prace badawcze oraz koncepcyjne skupiające się na najważniejszych zagadnieniach społecznych oraz gospodarczych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W tym tygodniu klimat i środowisko na wokandzie ONZ (25 lutego 2021)Odkrywka Turów – żarty się skończyły, Czesi skarżą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE (23 lutego 2021)Minister Kurtyka członkiem komisji MAE analizującej skutki transformacji energetycznej (23 lutego 2021)W 2022 r. w Gdańsku powstanie fabryka modułów bateryjnych (22 lutego 2021)Czy kolor wodoru ma znaczenie? Dyskusje wokół polskiej strategii wodorowej (16 lutego 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony