Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Główny specjalista w Wydziale Efektywności i Transformacji Energetycznej Ministerstwo Rozwoju
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Minister Kurtyka zapowiada nowe regulacje m.in. dla klastrów energetycznych i offshore

a+a-    Powrót       03 marca 2020       Energia   

Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział w poniedziałek, że zaproponuje zmiany regulacji w obszarach m.in. klastrów i spółdzielni energetycznych czy morskiej energetyki wiatrowej. Ministerstwo nie wyklucza też modyfikacji projektu polityki energetycznej.

- Energetyka na naszych oczach się demokratyzuje, znaczenia nabiera wymiar jej lokalny - mówił o transformacji energetycznej Kurtyka podczas konferencji „Nowy ład polskiej energetyki. Szanse i zagrożenia transformacji”, zorganizowanej przez Frontier Economics i portal Wysokie Napięcie. Podał przykład bardzo szybko rozwijającej się ostatnio fotowoltaiki.

Odpowiednie regulecje kluczem do udanej transformacji energetycznej

Jak wskazał, lokalny wymiar energetyki będzie elementem transformacji energetycznej, ale aby doszło w tym obszarze do przełomu, potrzebne są pewne elementy wsparcia i regulacji. - Będziemy chcieli w najbliższym czasie zaproponować rozwiązania regulacyjne, odblokowujące lokalny wymiar energii - oświadczył Kurtyka. Jako przykład tego wymiaru podał klastry i spółdzielnie energetyczne.

Czytaj: Pomysł spółdzielni energetycznych zainteresował branżę OZE. Brak jednak szczegółów systemu wsparcia

Jego zdaniem, transformacja uda się, gdy uwolniony zostanie odpowiedni potencjał inwestycyjny. - Można to robić za pomocą właściwych systemów wsparcia. (...) Chcemy zaproponować zmodyfikowaną ustawę o wietrze na morzu biorąc pod uwagę uwagi z konsultacji publicznych projektu - powiedział minister. Jak dodał Kurtyka, wśród modyfikacji miałyby się znaleźć "ramy finansowania potężnych inwestycji". Jego zdaniem, "jakość energii" z wiatru na morzu jest dla systemu atrakcyjna, a w ciągu dekady powinniśmy mieć 8 GW, "a być może i więcej" mocy zainstalowanej w morskich wiatrakach.

Ewolucja systemu elektroenergetycznego w Polsce

Kurtyka ocenił, że polski system elektroenergetyczny w nadchodzących latach będzie silnie ewoluował. Jak mówił, "de facto stoimy przed wyzwaniem zbudowania równoległego, zeroemisyjnego systemu" o podobnej skali do tego istniejącego. Według ministra klimatu, polski system w dzisiejszej formie cierpi na brak elastyczności, a ministerstwo musi myśleć o ewolucji przez pryzmat zwiększenia elastyczności i będzie ją promować.

Minister klimatu wskazał też nam potencjalny problem, przed jakim staną dominujące w polskim modelu rynku energii pionowo zintegrowane podmioty - spółki energetyczne. Transformacja wymaga kapitału, w tym kontekście podmioty te staną przed dylematem, jak dostosować swoją strukturę do zróżnicowanych możliwości pozyskiwania kapitału - mówił Kurtyka.

Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński zaznaczył z kolei, że resort chce jeszcze popracować nad projektem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. i rozważyć, co jeszcze da się w nim zrobić, żeby np. ułatwić rozwój źródeł odnawialnych. Wkrótce zobaczymy pierwsze efekty tych prac - zapewnił. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jest projekt nowelizacji ustawy o OZE (05 sierpnia 2020)Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią (31 lipca 2020)Wiatr w żagle transformacji energetycznej, czyli w jaki sposób reguła 10 H ma zostać złagodzona (30 lipca 2020)Rozpoczął się dialog techniczny nad „Oczyszczalnią Przyszłości” (24 lipca 2020)Konsultacje planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi do 7 sierpnia (24 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony