Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Zestaw Czyste Powietrze firmy Columbus Energy
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - nowy raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

Moc zainstalowana w fotowoltaice przekroczyła 280 MW

a+a-    Powrót       17 kwietnia 2018       Energia   

Na koniec 2017 roku w Polsce zainstalowanych było 29 197 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 281,4 MW – wynika z informacji przedstawionych przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki.

Na tę liczbę złożyło się:

  • 589 systemów posiadających koncesję Urzędu Regulacji Energetyki o mocy łącznej 107,7 MW (wśród nich jest prawie 398 instalacji o mocach poniżej 40 kW o łącznej mocy ponad 9 MW, pobierających zielone certyfikaty). W zestawieniu URE nie uwzględniono jednak mocy mikroinstalacji, czyli systemów do 40 kW, przyłączanych do sieci na podstawie zgłoszenia do OSD, korzystających z opustów.
  • 28 608 instalacji prosumenckich o łącznej mocy 173,7 MW przyłączonych do sieci na zgłoszenie.

Jak zaznacza stowarzyszenie, mikroinstalacje budowane przez prosumentów mają obecnie istotny udział w powstającym potencjale fotowoltaiki. Jeśli chodzi o ich moc, to widoczny jest trend wzrostowy: w 2015 roku przyrost mocy wyniósł 28 MW, rok później – 59 MW, a w 2017 - już 81 MW. Choć segment prosumencki wspierany systemem opustów wydaje się mieć umiarkowany potencjał rozwoju (więcej będzie powstawać dużych elektrowni PV w ramach systemu aukcji), szacuje się, że rocznie będzie przybywać kilkadziesiąt tysięcy systemów fotowoltaicznych o mocy do 40 KW.

Mechanizm opustów nie stanowi dla mniejszych inwestorów wystarczającego bodźca ekonomicznego, za to znaczna część nowo powstających instalacji prosumenckich otrzymuje wsparcie dotacyjne w ramach programów wspierających rozwój OZE - finansowanych zarówno ze środków europejskich, jak i krajowych. Dynamika rozwoju segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych uzależniona jest więc w znacznym stopniu od strumienia dostępnych środków w ramach tych programów – podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki dr inż. Stanisław Pietruszko na łamach Magazynu Fotowoltaika, w którym można znaleźć szerokie podsumowanie rynku PV w 2017 roku.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Centrum Badawcze PAN rozpoczyna współpracę z PGE w obszarze OZE (20 marca 2019)Kujawsko-Pomorskie: 41 mln zł na instalacje OZE (07 marca 2019)Sojusz pomp ciepła z PV z dopłatami do energii w tle (28 lutego 2019)Cieszyn: Szpital Śląski zaoszczędzi dzięki inwestycji w instalację fotowoltaiczną (22 lutego 2019)W Katowicach otwarto pierwszy biurowiec plusenergetyczny (15 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony