Na koniec 2017 roku w Polsce zainstalowanych było 29 197 systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 281,4 MW – wynika z informacji przedstawionych przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki.
Na tę liczbę złożyło się:
- 589 systemów posiadających koncesję Urzędu Regulacji Energetyki o mocy łącznej 107,7 MW (wśród nich jest prawie 398 instalacji o mocach poniżej 40 kW o łącznej mocy ponad 9 MW, pobierających zielone certyfikaty). W zestawieniu URE nie uwzględniono jednak mocy mikroinstalacji, czyli systemów do 40 kW, przyłączanych do sieci na podstawie zgłoszenia do OSD, korzystających z opustów.
- 28 608 instalacji prosumenckich o łącznej mocy 173,7 MW przyłączonych do sieci na zgłoszenie.
Jak zaznacza stowarzyszenie, mikroinstalacje budowane przez prosumentów mają obecnie istotny udział w powstającym potencjale fotowoltaiki. Jeśli chodzi o ich moc, to widoczny jest trend wzrostowy: w 2015 roku przyrost mocy wyniósł 28 MW, rok później – 59 MW, a w 2017 - już 81 MW. Choć segment prosumencki wspierany systemem opustów wydaje się mieć umiarkowany potencjał rozwoju (więcej będzie powstawać dużych elektrowni PV w ramach systemu aukcji), szacuje się, że rocznie będzie przybywać kilkadziesiąt tysięcy systemów fotowoltaicznych o mocy do 40 KW.
Mechanizm opustów nie stanowi dla mniejszych inwestorów wystarczającego bodźca ekonomicznego, za to znaczna część nowo powstających instalacji prosumenckich otrzymuje wsparcie dotacyjne w ramach programów wspierających rozwój OZE - finansowanych zarówno ze środków europejskich, jak i krajowych. Dynamika rozwoju segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych uzależniona jest więc w znacznym stopniu od strumienia dostępnych środków w ramach tych programów – podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki dr inż. Stanisław Pietruszko na łamach Magazynu Fotowoltaika, w którym można znaleźć szerokie podsumowanie rynku PV w 2017 roku.

Dziennikarz