Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. BHP TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.
Specjalista ds. BHP TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.

Można dołączyć do Koalicji na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych

a+a-    Powrót       02 kwietnia 2019       Rynek pracy   

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o bezpieczeństwie instalacji i składowisk, a zapomina o pracownikach tych obiektów. Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami i ENERIS Ochrona Środowiska postanowiły zwrócić uwagę przedsiębiorców i samorządowców na kwestię zagrożeń związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. W marcu 2019 r. powołali wspólnie Koalicję na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych.

Budujmy świadomość

Punktem wyjścia dla powołania Koalicji jest przede wszystkim niska świadomość na temat charakteru pracy i zagrożeń związanych z obowiązkami kierowcy, ładowacza czy sortowacza, szczególnie wśród mieszkańców. Nie tylko brakuje jednolitych, pełnych i wiarygodnych statystyk branżowych, ale też podstawowej wiedzy, np.: o martwych polach w śmieciarkach. Tymczasem, zgodnie z danymi GUS, obecnie branża komunalna, figurująca w oficjalnych statystykach wraz z gospodarką wodną i ściekową, generuje najwyższy wskaźnik wypadkowości – w 2017 roku odnotowano siedem wypadków śmiertelnych.

- Przepisy BHP rozsiane są w różnorodnych ustawach i rozporządzeniach. Znaczne wydatki związane z prawidłową ich implementacją, istotnie wpływają na całościowy koszt usług. W efekcie obszar BHP narażony jest na niedoinwestowanie i pobieżne traktowanie. Koalicja, którą powołujemy do życia, ma wesprzeć przedsiębiorców, ale i samorządy, w budowaniu bezpiecznego miejsca pracy w branży komunalnej. Ma też zwiększyć świadomość zagrożeń wśród mieszkańców i wyczulić ich na pewne zachowania - zapowiedział Sławomir Rudowicz, przewodniczący Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami.

Różne narzędzia – jeden cel: bezpieczeństwo

Celem Koalicji jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych, dzielenie się dobrymi praktykami dotyczącymi edukacji BHP, a także budowanie świadomości społeczeństwa odnośnie zagrożeń.

Ambicją inicjatorów Koalicji jest również tworzenie i promowanie standardów zachowań kryzysowych czy działania informacyjne w zakresie edukacji na temat pierwszej pomocy. Inicjatorzy Koalicji, wspólnie z członkami ZPGO, planują przygotowywanie analiz tematycznych, jak również zbieranie i urealnianie statystyk wypadkowych.

Koalicja otwarta na współpracę

Koalicja na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych (w skrócie Koalicja BHP) jest inicjatywą dobrowolną i otwartą na wszystkich, którym bliska jest troska o zdrowie pracowników. Zaproszenie do dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą kierowane jest szczególnie do członków ZPGO, zarówno władz samorządowych, oraz przedsiębiorców realizujących usługi komunalne dla społeczności lokalnych, jak i biznesu. Chętni do współpracy są zaproszeni do kontaktu pod adresem: koalicjabhp@eneris.pl.

Źródło: ZPGO

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Asenizacja XXI wieku: restrykcyjne wymogi, a mimo to ofiary śmiertelne (10 czerwca 2019)Przemysł w obliczu wyzwań związanych z bezpieczeństwem (09 maja 2019)Gogle wirtualne narzędziem do szkolenia kadry technicznej (02 kwietnia 2019)GIS przypomina podstawowe zasady zapobiegania zakażeniom mikrobiologicznym żywności (21 marca 2019)BHP w kopalniach na niskim poziomie - ponad 2 tys. wypadków w ub. roku (11 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony