Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.
Kompleksowe doradztwo, audyty i badania środowiskowe EkoMeritum Sp. z o.o.

Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Posypią się mandaty za deklaracje o wysokości opłaty za odpady

a+a-    Powrót       26 czerwca 2020       Odpady   

Straż miejska będzie mogła karać mandatami za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami lub brak kompostownika, a kierowców, za złamanie zakazu wjazdu do strefy czystego transportu – przewiduje nowe rozporządzenie MSWiA.

MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia(1) w sprawie wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Regulacja ma charakter dostosowujący i wynika ze zmian w ustawach: o elektromobilności oraz o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Ta pierwsza wprowadziła możliwość ustanowienia przez rady miast stref czystego powietrza, w których co do zasady mogą poruszać się jedynie pojazdy elektryczne, pojazdy napędzane wodorem lub gazem ziemnym. Za nieprzestrzeganie ograniczeń związanych ze strefą czystego transportu grozi mandat w wysokości 500 zł. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem będzie go mógł nałożyć strażnik gminny (miejski) posiadający upoważnienie do wykonywania kontroli ruchu drogowego.

Strażnicy gminni będą też mogli nakładać mandaty za niezłożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo brak przydomowego kompostownika lub nieskładowanie w nim bioodpadów, mimo takiej deklaracji.

Uzasadnienie projektu rozporządzenia

Jak wskazano w uzasadnieniu, z dotychczasowych doświadczeń strażników gminnych (miejskich) wynika, że znaczna część właścicieli nieruchomości nie wypełnia swoich obowiązków wynikających z przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W trakcie przeprowadzanych kontroli często ujawniane są przypadki świadomej nieprawidłowej segregacji odpadów, pomimo złożonej deklaracji wskazującej na taką segregację, w tym przypadki całkowitego braku segregacji, gdzie wszystkie odpady umieszczane są w pojemniku na odpady zmieszane.

Autorzy projektu zwrócili przy tym uwagę, że obecna możliwość zwolnienia właścicieli nieruchomości z części opłaty śmieciowej kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym, może skłonić część właścicieli nieruchomości do zadeklarowania posiadania kompostownika i kompostowania bioodpadów, a w rzeczywistości składowania takich odpadów w innych miejscach.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Szczegóły tutaj:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12335052

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Andre Lemlyn prezesem SUEZ Polska (07 lipca 2020)31 proc. plastiku z Europy trafia do oceanu (06 lipca 2020)Aby wcielić w życie ideę bottle-to-bottle trzeba więcej i dobrej jakości surowca. Masz na to wpływ! (03 lipca 2020)Skutki uboczne pandemii, czyli 40 mln maseczek ochronnych wyrzucanych każdego dnia we Włoszech (03 lipca 2020)Cyfryzacja sposobem na usprawnienie gospodarki odpadami (03 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony