Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. gospodarki odpadami EKO-EKA s.c.
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

Kilkaset kilogramów odpadów po uboju zwierząt w lesie w Mysłowicach

a+a-    Powrót       12 maja 2020       Odpady   

Kilkaset kilogramów odpadów po uboju zwierząt - świeżych skór, głów i nóg owiec i krów zostało porzuconych w lesie w mysłowickiej dzielnicy Kosztowy. Okoliczności sprawy wyjaśnia policja.

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach (RDLP) Sławomir Cichy, odpady zostały porzucone w lesie przy ul. Gagarina, około 100 m od głównej drogi. - Na miejscu teren zabezpieczyła policja, są też strażnicy leśni i miejscowy leśniczy. Trwają szacunki ilościowe porzuconych pozostałości po uboju zwierząt. Jeszcze dziś trafią do utylizacji - zapewnił zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice Grzegorz Skurczak.

Czytaj też: Nie ma czegoś takiego jak tanie mięso

St. sierż. Damian Sokołowski z mysłowickiej komendy powiedział w poniedziałek PAP, że w tej sprawie prowadzone jest postępowanie pod kątem art. 188 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, kto prowadzi działalność gospodarczą zagrażającą środowisku, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. - Po informacji o porzuconych odpadach, na miejscu przeprowadzono oględziny. Będziemy ustalać, kto je tam zostawił – powiedział policjant.

To nie pierwsza taka sprawa

Jak przypomniał Cichy, to kolejna w ostatnich tygodniach tego typu sprawa na terenie RDLP w Katowicach. 18 kwietnia br. w pobliżu autostrady A4 na terenie Nadleśnictwa Opole porzucono 63 głowy i skóry owiec oraz baranów. Wówczas szacowano, że ubój nastąpił kilka godzin wcześniej.

- W wypadku porzucenia padliny w Mysłowicach leśnicy szacują, że do uboju doszło 2-3 dni wcześniej. Świadczy o tym nie tylko zapach. Tak jak na Opolszczyźnie, sprawcy usunęli kolczyki identyfikacyjne. Nie wiadomo, czy zwierzęta pochodzą z przestępstwa, być może odpowiedź na to pytanie da policyjne dochodzenie - zaznaczył rzecznik.

Koszt utylizacji to 5 zł za kg

Po zakończeniu pracy przez śledczych, Lasy Państwowe jako właściciel terenu zobowiązane są do utylizacji porzuconych pozostałości po uboju. Rynkowy koszt takiej utylizacji to ok. 5 zł za kilogram. RDLP podkreśla, że po ustaleniu sprawców nadleśnictwo wystąpi o zwrot kosztów.

Niezależnie od toczącego się postępowania karnego, zaśmiecanie lasu jest też wykroczeniem, za które grozi kara do 500 zł mandatu. Jeśli natomiast sprawa skończy się w sądzie, sprawca może liczyć się z grzywną do 5 tys. zł. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Poselski projekt z obowiązkowym oznaczaniem frakcji odpadowej na opakowaniach (01 czerwca 2020)Inspekcja Ochrony Środowiska w czasie epidemii nie liberalizuje wymogów (01 czerwca 2020)Pożar sortowni odpadów w Piotrowie Pierwszym (01 czerwca 2020)Polscy naukowcy mają sposób na UPS-y. Wskazują na korzyści ekonomiczne i środowiskowe (29 maja 2020)Zatrzymano bułgarskiego wiceministra środowiska za nielegalny import odpadów (29 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony