Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Naukowcy alarmują: wskutek emisji dwutlenku węgla rozpuszcza się dno oceanów

a+a-    Powrót       08 listopada 2018       Woda   

Wskutek rosnącego zakwaszenia oceanów, spowodowanego wytworzonym przez człowieka dwutlenkiem węgla, w alarmującym tempie rozpuszcza się osad tworzący dno oceaniczne. Jak ostrzegają naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu McGill, to dopiero początek procesu, który zmieni dno oceanów na całym świecie.

Dno oceanu ma przeważnie mlecznobiały kolor i tworzy je głównie węglan wapnia (CaCO3) – składnik szkieletów oraz muszli organizmów planktonicznych i koralowców. Jednak według naukowców z Uniwersytetu McGill w Montrealu coraz częściej przyjmuje ono brudnobrązową barwę, zwłaszcza w północnym Atlantyku i oceanach południowych. Jak twierdzą w publikacji, w ostatnim wydaniu „Proceedings of the National Academy of Science(1)” (PNAS), powodem zmiany koloru jest nadmierna ilość dwutlenku węgla w oceanach.

Kluczowa rola w kontrolowaniu zakwaszenia oceanów

Dno morskie odkrywa kluczową rolę w kontrolowaniu zakwaszenia oceanów. Proces rozpuszczania węglanu wapnia neutralizuje kwasowość dwutlenku węgla, i tym samym zapobiega nadmiernemu zakwaszeniu wody morskiej. Obecnie jednak w niektórych rejonach, jak opisują naukowcy w PNAS, w wodzie jest tak dużo wyemitowanego przez ludzi dwutlenku węgla, że węglan wapnia nie jest w stanie zniwelować tych procesów przez co pokryte nim dno oceanu rozpuszcza się w gwałtownym tempie.

- Tempo, w jakim obecnie emitujemy CO2 do atmosfery, jest wyjątkowo duże w historii Ziemi, szybsze niż w jakimkolwiek okresie od wyginięcia dinozaurów. I o wiele za szybkie na możliwości naturalnych mechanizmów obronnych, zachodzących w oceanie – podkreśla główny autor badania i publikacji Oliver Sulpis z Uniwersytetu McGill.

To dopiero początek procesu

Wraz z pozostałymi badaczami ostrzega, że obserwowane obecnie zmiany są dopiero początkiem procesu, który w przyszłości zmieni dna oceaniczne na całym świecie. - Potrzeba dziesięcioleci, a nawet stuleci, by dwutlenek węgla opadł na dno oceanu, więc prawie cały dwutlenek węgla wytworzony przez działalność człowieka, jest nadal na powierzchni. Ale w przyszłości dotrze do głębin, rozprzestrzeni się na dnie oceanu i rozpuści jeszcze więcej cząsteczek węglanu wapnia – mówi Sulpis.

Dno morskie stworzone w laboratorium

Pomiary w głębinach oceanu są drogie i trudne techniczne, badacze stworzyli więc przypominające dno morskie mikrośrodowiska w laboratorium, starannie odtwarzając prądy dna morskiego, temperatury wody, skład chemiczny wody i skład osadu. Dzięki temu mogli zbadać, co kontroluje rozpuszczanie węglanu wapnia w osadach morskich oraz zmierzyć tempo rozpuszczania jako funkcję różnych zmiennych środowiskowych. Porównując tempo rozpuszczania CaCO3 z epoki przedindustrialnej i współcześnie, udało im się oddzielić czynnik antropogeniczny z całkowitych wskaźników rozpuszczania.

- Tak jak zmiany klimatu nie wpływają tylko na niedźwiedzie polarne, tak też zakwaszenie oceanów nie wpływa tylko na rafy koralowe. Nasze badanie pokazuje, że efekty działalności człowieka są już widoczne nawet na samym dnie oceanów – mówi jeden z badaczy, David Trossman, pracujący obecnie na Uniwersytecie Texas-Austin (USA).

W przyszłości naukowcy chcą zbadać, jak będą przebiegały w następnych stuleciach procesy rozpuszczania osadu na dnie oceanów w głębinach dla różnych scenariuszy emisji CO2.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Przypisy

1/ Treść publikacji dostępna jest na stronie:
http://www.pnas.org/content/early/2018/10/23/1804250115

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu (15 stycznia 2019)Restrykcyjna polityka wobec F-gazów przynosi środowiskowe efekty (11 stycznia 2019)Kurtyka: Podczas COP24 były trzy bardzo trudne momenty, w tym jeden z powodów czysto politycznych (10 stycznia 2019)44 polskie miasta mają już plany adaptacji do zmian klimatu (09 stycznia 2019)Papież: po COP24 potrzebne pilne porozumienie ws. klimatu (08 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony