Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. społecznych aspektów zmian klimatu w zakresie merytorycznych przygotowań PL do udziału w konferencji COP24 Outworking

Naukowcy przewidzieli, kiedy nastąpi całkowite odnowienie warstwy ozonowej

a+a-    Powrót       09 listopada 2018       Powietrze i klimat   

Niespełna miesiąc po przedstawieniu raportu Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) opublikowane zostały kolejne doniesienia związane z klimatem. Autorzy raportu ONZ pn. „Naukowa ocena ubytku ozonu: 2018(1)” (ang. Scientific Assessment of Ozone Depletion: 2018) wskazują, że warstwa ozonu w stratosferze cały czas się regeneruje.

Znikną nawet dziury polarne

Publikacja jest najnowszym z serii raportów, publikowanych co cztery lata, prezentujących poziom ozonu w stratosferze. Jak podkreślają naukowcy, od czasu wydania ostatniego raportu (2014 r.) spadło stężenie substancji zubożających warstwę ozonową. Przy prognozowanych wskaźnikach regeneracji, warstwa ozonowa na środkowych szerokościach geograficznych półkuli północnej już w latach 30. XXI wieku wróci do stanu sprzed epoki przemysłowej, a na półkuli południowej niewiele później, bo w latach 50. Do końca lat 60. z kolei zniknąć mają nawet dziury polarne.

Planowane kolejne ograniczenia

Poprawę sytuacji i pozytywne prognozy zawdzięczamy, jak podano w komunikacie prasowym ONZ, działaniom prowadzonym od 30 lat w ramach Protokołu Montrealskiego. Niebawem wejdzie w życie uzupełnienie tego dokumentu, tzw. Porozumienie z Kigali(2). Przewiduje ono, że od 2019 r. ograniczenia będą dotyczyły także gazów HFC (ang. hydrofluorocarbons – wodorofluorowęglowodorów) powszechnie stosowanych w lodówkach.

- Połączenie rzetelnej nauki i wspólnych działań, które definiowały Protokół Montrealski przez ponad 30 lat, a które zostały ustanowione, aby chronić warstwę ozonową, są powodem, dla których Porozumienie z Kigali niesie takie nadzieje na przyszłość - podkreślił Erik Solheim, dyrektor wykonawczy Programu Środowiskowego ONZ (UNEP). Naukowcy ocenili w raporcie, że jeśli Porozumienie z Kigali zostanie w pełni wdrożone, świat może uniknąć wzrostu globalnego ocieplenia nawet o 0,4 proc. w tym wieku.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Przypisy

1/ Treść raportu dostępna jest na stronie:
http://conf.montreal-protocol.org/meeting/mop/mop30/presession/Background-Documents/SAP-2018-Assessment-ES-October2018.pdf
2/ Porozumienie z Kigali - uzgodnienia dotyczące harmonogramu wycofywania z obiegu wodorofluorowęglowodorowych gazów cieplarnianych (HFC). Przyjęte podczas XXVIII Spotkania Stron Protokołu Montrealskiego (MOP28), które odbyło się w 2016r. w Kigali (Rwanda).

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (17 września 2018)Zobowiązanie 19 metropolii świata: od 2050 r. budynki nieemitujące CO2 (24 sierpnia 2018)Obowiązki przedsiębiorców wynikające z ustawy o f-gazach (22 listopada 2017)Rola przedsiębiorstw w ochronie warstwy ozonowej (11 października 2017)Przyjazne środowisku alternatywy dla klimatyzacji (07 sierpnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony