Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatny staż w EkoDialog - ochrona środowiska EkoDialog
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych Arcadis

Inkubator LIFE – narzędzie, które ma pomóc skutecznie pozyskiwać środki unijne

a+a-    Powrót       08 maja 2020       Zrównoważony rozwój   

Do 50 tys. zł wsparcia z NFOŚiGW będą mogły otrzymać podmioty przygotowujące wnioski w unijnym Programie LIFE. W programie priorytetowym NFOŚiGW „Współfinansowanie Programu LIFE” wprowadzono tzw. „Inkubator wniosków LIFE”.

Co należy rozumieć przez inkubator wniosków? Otóż w jego ramach możliwe będzie dofinansowanie prac związanych z przygotowaniem projektu oraz wniosku LIFE do Komisji Europejskiej. Maksymalnie będzie można uzyskać 50 tys. zł, ale nie więcej niż 1 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia LIFE, którego dotyczy wniosek.

Głównym celem tego nowego narzędzia ma być zwiększenie zainteresowania Programem LIFE przez potencjalnych wnioskodawców. Zarówno pozyskanie, jak i potem wykorzystanie środków nie jest wcale takie proste, jakby się na pozór wydawało. Inkubator ma być tym narzędziem, które wzmocni kompetencje wnioskodawców, co w efekcie ma przełożyć się na zwiększenie konkurencyjności polskich wniosków do Programu LIFE. A jest o co walczyć!

Czytaj: Nabór do Programu LIFE 2020 rozpoczęty. Jego budżet to 450 mln euro

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dofinansowanie w formie ryczałtu wypłacane będzie w czterech lub pięciu transzach po osiągnięciu konkretnych etapów w procedurze przygotowywania i oceny wniosków obowiązującej w Programie LIFE. Podział transz w założeniu ma zapewnić środki w taki sposób, by były one dostępne w momencie, w którym są najbardziej potrzebne podczas procesu przygotowywania projektu i wniosku aplikacyjnego.

Jeden inkubator, cztery funkcjonalności 

Inkubator wniosków LIFE jest jednym z czterech elementów oferty NFOŚiGW pn. „Inkubator LIFE”, który obejmuje także: narzędzie elektroniczne – „eKonsultantLIFE”, bazę podmiotów – „Find your partner for LIFE” oraz wsparcie merytoryczne – „LIFE suport”.

NFOŚiGW wyjaśnia, że oprócz finansowania przygotowania projektu i wniosku do KE, wnioskodawcy będą mogli skorzystać także z narzędzia zlokalizowanego na platformie internetowej pn. „eKonsultantLIFE”, gdzie będzie można skonsultować przygotowane projekty LIFE. Jakie konkretnie będą to funkcjonalności? Otóż wnioskodawca będzie miał możliwość przyporządkowania wniosku do eksperta NFOŚiGW, wspólną, jednoczesną edycję koncepcji wniosku, zachowanie historii zmian koncepcji wniosku oraz wymianę uwag w formie konwersacji czy wideo-rozmowy.

Partner poszukiwany

Także dla tych, którzy poszukują partnera do swojego projektu, przewidziano dedykowaną platformę internetową pn. „Find your partner for LIFE”, która ma służyć do kojarzenia podmiotów chcących współpracować przy projektach LIFE. To ważne, bo im większy zasięg realizowanych projektów, tym większa tzw. europejska wartość dodana projektu (a ta należy do wysoko punktowanych).

Wreszcie ostatni element, czyli „LIFE suport”, które, jak informuje Narodowy Fundusz, ma polegać na merytorycznym wsparciu specjalistów NFOŚiGW w przygotowaniu projektów i wniosków do KE.

„Inkubator wniosków LIFE”, został dziś (08.05.2020) zatwierdzony przez Radę Nadzorczą NFOŚiGW.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

10 mln zł dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach konkursu Miasto z klimatem (01 czerwca 2020)Piotr Woźny nie jest już prezesem NFOŚiGW (01 czerwca 2020)Utylizacja folii rolniczej. Samorządom został miesiąc na podpisywanie umów z NFOŚiGW (27 maja 2020)Wnioski w programie „Mój Prąd” można składać on-line i przez pełnomocnika (27 maja 2020)Prawie 47 mln zł dla Sulejówka i Zielonej Góry na efektywne wykorzystywanie wody opadowej (26 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony