Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację SUEZ
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu Arcadis

Chiński rząd: Nielegalna produkcja substancji zubożających warstwę ozonową nie jest tolerowana

a+a-    Powrót       21 marca 2019       Ryzyko   

W ChRL wycofano łącznie 280 tys. ton substancji zubożających warstwę ozonową w ramach wypełniania zobowiązań wynikających z Protokołu Montrealskiego – poinformowała w nocy z wtorku na środę chińska agencja prasowa Xinhua.

Po przystąpieniu do protokołu(1) Chiny zakazały używania niektórych produktów, w tym stosowanego w klimatyzatorach gazu CFC-11. W kraju obowiązują również limity produkcji, importu i użycia innych substancji, takich jak tetrachlorometan, stosowany niegdyś jako środek gaśniczy.

Restrykcyjną politykę wobec substancji zubożających warstwę ozonową prowdzi Unia Europejska. O efektach podejmowanych działań pisaliśmy tutaj.

Władze już zamknęły dwie fabryki

Według chińskiej agencji od podpisania Protokołu Montrealskiego redukcja wytwarzania substancji zubożających warstwę ozonową w Chinach odpowiadała za ponad połowę redukcji we wszystkich krajach rozwijających się.

W 2018 roku Chiny uruchomiły specjalną kampanię zwalczania nielegalnego wytwarzania tych substancji. W ubiegłym roku władze zamknęły dwie nielegalne fabryki wytwarzające CFC-11 i ukarały w związku z tym 10 firm – podała Xinhua, powołując się na urzędnika ministerstwa środowiska Guo Jinga.

- Chiński rząd nie toleruje żadnej nielegalnej produkcji substancji zubożających warstwę ozonową - zaznaczył Guo.

Wg EIA w 2018 r. chińskie firmy wciąż wykorzystywały CFC-11 do produkcji pianki poliuretanowej

Latem 2018 roku organizacja pozarządowa Environmental Investigation Agency (EIA) z siedzibą w Londynie ujawniła, że dziesiątki chińskich firm wciąż wykorzystują CFC-11 do produkcji pianki poliuretanowej. EIA pisała wówczas, że zdobyła dowody na używanie tego środka w 18 fabrykach w 10 prowincjach kraju i na podstawie rozmów z kierownikami zakładów oceniła to jako powszechną praktykę w całej branży.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Przypisy

1/ Chiny podpisały Protokół Montrealski w 1991 r.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Sprawozdania w zakresie F-GAZÓW i SZWO do 28 lutego (14 stycznia 2020)Funkcjonariusze KAS wyróżnieni przez ONZ za działania na rzecz środowiska (22 listopada 2019)Restrykcyjna polityka wobec F-gazów przynosi środowiskowe efekty (11 stycznia 2019)Ustawa, która ma przyczynić się do lepszej ochrony warstwy ozonowej, z podpisem prezydenta (03 grudnia 2018)Senat za ustawą, która ma przyczynić się do lepszej ochrony warstwy ozonowej (26 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony