Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. polityk i działań Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

Chiński rząd: Nielegalna produkcja substancji zubożających warstwę ozonową nie jest tolerowana

a+a-    Powrót       21 marca 2019       Ryzyko   

W ChRL wycofano łącznie 280 tys. ton substancji zubożających warstwę ozonową w ramach wypełniania zobowiązań wynikających z Protokołu Montrealskiego – poinformowała w nocy z wtorku na środę chińska agencja prasowa Xinhua.

Po przystąpieniu do protokołu(1) Chiny zakazały używania niektórych produktów, w tym stosowanego w klimatyzatorach gazu CFC-11. W kraju obowiązują również limity produkcji, importu i użycia innych substancji, takich jak tetrachlorometan, stosowany niegdyś jako środek gaśniczy.

Restrykcyjną politykę wobec substancji zubożających warstwę ozonową prowdzi Unia Europejska. O efektach podejmowanych działań pisaliśmy tutaj.

Władze już zamknęły dwie fabryki

Według chińskiej agencji od podpisania Protokołu Montrealskiego redukcja wytwarzania substancji zubożających warstwę ozonową w Chinach odpowiadała za ponad połowę redukcji we wszystkich krajach rozwijających się.

W 2018 roku Chiny uruchomiły specjalną kampanię zwalczania nielegalnego wytwarzania tych substancji. W ubiegłym roku władze zamknęły dwie nielegalne fabryki wytwarzające CFC-11 i ukarały w związku z tym 10 firm – podała Xinhua, powołując się na urzędnika ministerstwa środowiska Guo Jinga.

- Chiński rząd nie toleruje żadnej nielegalnej produkcji substancji zubożających warstwę ozonową - zaznaczył Guo.

Wg EIA w 2018 r. chińskie firmy wciąż wykorzystywały CFC-11 do produkcji pianki poliuretanowej

Latem 2018 roku organizacja pozarządowa Environmental Investigation Agency (EIA) z siedzibą w Londynie ujawniła, że dziesiątki chińskich firm wciąż wykorzystują CFC-11 do produkcji pianki poliuretanowej. EIA pisała wówczas, że zdobyła dowody na używanie tego środka w 18 fabrykach w 10 prowincjach kraju i na podstawie rozmów z kierownikami zakładów oceniła to jako powszechną praktykę w całej branży.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Przypisy

1/ Chiny podpisały Protokół Montrealski w 1991 r.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Restrykcyjna polityka wobec F-gazów przynosi środowiskowe efekty (11 stycznia 2019)Ustawa, która ma przyczynić się do lepszej ochrony warstwy ozonowej, z podpisem prezydenta (03 grudnia 2018)Senat za ustawą, która ma przyczynić się do lepszej ochrony warstwy ozonowej (26 listopada 2018)Naukowcy przewidzieli, kiedy nastąpi całkowite odnowienie warstwy ozonowej (09 listopada 2018)Obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej (17 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych