
© Parilov
Podczas 5. sesji Zgromadzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (ang. United Nations Environment Assembly - UNEA) organizowanej w Nairobi przyjęto rezolucję wzywającą do stworzenia ambitnego i wiążącego prawnie porozumienia zorientowanego na walkę z zanieczyszczeniem plastikiem w środowisku.
Wśród państw z całego świata w wydarzeniu brała udział delegacja Unii Europejskiej. Na temat działań w kierunku zapobiegania dalszej degradacji środowiska przez plastik wypowiedział się Hans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład:
- Budujący jest fakt jednoczenia się społeczności globalnej w czasie kryzysu. Od momentu zaprezentowania unijnej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w 2018 r., Unia Europejska była siłą napędową walki z zanieczyszczeniem plastikiem. (...) walka z kryzysem klimatycznym i kryzysem bioróżnorodności musi dotyczyć wszystkich z nas - dodał.
Droga do wiążących negocjacji otwarta
Jak informuje Komisja Europejska, przyszłe zobowiązanie prawne ma uzupełnić luki między istniejącymi zobowiązaniami i umowami międzynarodowymi w kontekście wykorzystania tworzyw sztucznych w całym cyklu życia wyrobu. Niezbędne zatem będą zobowiązania obejmujące zarówno etap projektowania, jak i gospodarowania odpadami. Efektem ma być ograniczenie przedostawania się plastiku do środowiska.
KE przekazuje, że przy niezmienionym trybie działań, podejmowane dotychczas wysiłki na rzecz ograniczenia plastiku w środowisku będą miały relatywnie niewielki efekt - globalna redukcja zrzutu tworzyw sztucznych do oceanów miałaby bowiem wynieść ok. 7 proc. rocznie do 2040 r.
Przyjęcie opisywanej rezolucji otwiera drogę do odbycia pierwszej sesji Komisji Międzyrządowych Negocjacji (ang. Intergovernmental Negotiating Committee) w II półroczu 2022 r. z planem zakończenia negocjacji do 2024 r.

Dziennikarz