Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy oficer portu Urząd Morski w Gdyni
System M - kompaktowe pompy ciepła nowej generacji firmy Glen Dimplex Polska

Nowelizacja dyrektywy gazowej dot. Nord Stream 2 ostatecznie zatwierdzona

a+a-    Powrót       16 kwietnia 2019       Energia   

Gazociągi łączące państwa członkowskie z państwami trzecimi, będą regulowane przepisami UE. Unijne przepisy regulujące wewnętrzny rynek gazu będą mieć w przyszłości zastosowanie także do gazociągów łączących państwa członkowskie z państwami trzecimi. Rada UE przyjęła w poniedziałek formalnie zmianę w tzw. dyrektywie gazowej.

W ten sposób UE chce zlikwidować lukę prawną w unijnych uregulowaniach i pobudzić konkurencyjność na rynku gazu. To ostatni krok w procesie ustawodawczym. Anton Anton, minister energii Rumunii, która przewodniczy pracom w Radzie UE, zapewnił, że bardzo się cieszy z przyjęcia tego istotnego aktu. - Ciężko pracowaliśmy, by osiągnąć porozumienie akceptowalne dla wszystkich. Myślę, że obecnie dysponujemy rozwiązaniem, które zagwarantuje nam uczciwy i konkurencyjny europejski rynek gazu – ocenił rumuński minister.

Zmiany mają spowodować, że przepisami regulującymi wewnętrzny rynek gazu w UE objęte będą także gazociągi łączące państwa członkowskie z państwami trzecimi, a dokładnie te ich odcinki, które znajdują się na terytorium państw członkowskich i w obrębie ich wód terytorialnych. Najważniejsze elementy unijnych przepisów w zakresie rynku gazu, określonych w tzw. dyrektywie gazowej z 2009 r., to m.in. rozdzielenie własności, dostęp stron trzecich, niedyskryminacyjne taryfy i wymogi dotyczące przejrzystości. Przepisy będą obejmowały także kolejny gazociąg, który połączy Rosję i Niemcy, czyli Nord Stream 2. Gazociąg o długości 1200 km budowany jest na terenie Morza Bałtyckiego.

Możliwe odstępstwa

Przyjęta w poniedziałek zmiana umożliwia przyznawanie odstępstw w przypadku już istniejących gazociągów do i z państw trzecich, a także przewiduje jasne procedury negocjowania z państwami trzecimi i stosowania odstępstw w przypadku nowych gazociągów. Wyjątki będą możliwe wyłącznie po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską.

9 miesięcy na transpozycję przepisów

Przyjęcie przez Radę UE tego aktu jest ostatnim etapem procedury legislacyjnej. Nowa dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Od momentu wejścia dyrektywy w życie państwa członkowskie będą miały 9 miesięcy na transpozycję jej przepisów.

Kraje UE importują ponad 70 proc. zużywanego lub magazynowanego gazu. Według danych Komisji Europejskiej z III kwartału 2018 r., największymi dostawcami gazu dla Unii Europejskiej były kolejno: Rosja (47 proc.), Norwegia (34 proc.), Algieria i Libia (łącznie 8,6 proc.). Najważniejsza trasa dostawy rosyjskiego gazu przebiega przez terytorium Ukrainy (gazociąg Bratstvo i trasa bałkańska), zapewniając prawie połowę całościowego importu gazu z Rosji. Duże znaczenie ma także gazociąg Nord Stream 1 (30 proc. dostaw). Kolejna istotna trasa przebiega przez terytorium Białorusi (gazociąg Jamał-Europa) zapewniając 20 proc. dostaw.

Źródło: EuroPAP News

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wyrok ws. gazociągu OPAL (10 września 2019)Finlandia daje zgodę na Nord Stream 2, ale wpisuje wyrok do rejestru precedensów (20 sierpnia 2019)Polska europosłanka pyta KE o zagrożenia środowiskowe związane z budową Nord Stream 2 (08 sierpnia 2019)Polscy kandydaci do PE zgodni ws. sprzeciwu wobec Nord Stream 2; różnice zdań w sprawie węgla (24 maja 2019)Nord Stream 2 grozi pozwem ws. dyrektywy gazowej (26 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony