Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Menadżer ds. Ciepłownictwa Krajowa Agencja Poszanowania Energii | KAPE S.A.
Kompleksowe badania i monitoring biotechnologiczny biogazowni firmy POLBIOTECH LABORATORIUM Sp. z o.o.

Pompy ciepła, energia z OZE, biomasa - dostępne dofinansowania dla przedsiębiorców

a+a-    Powrót       20 stycznia 2020       Powietrze i klimat   

Od stycznia ruszają nabory na konkursy dla przedsiębiorców finansowane z Funduszy Europejskich. Oferta obejmuje: 17 naborów w programach krajowych i 29 naborów w programach regionalnych, w tym 15 nowych. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się m. in. o środki unijne na prace badawczo-rozwojowe, projekty z obszaru zdrowia czy inwestycje związane z ochroną środowiska.

Innowacje

Wegańskie lody? Samochód wspierany przez sztuczną inteligencję? Jeśli masz pomysł na innowacyjny produkt bądź usługę, w platformach startowych otrzymasz ekspercką pomoc i rozwiniesz pomysł w rentowny model biznesowy. Możesz zgłosić swój pomysł do wybranej platformy. Tam menadżer inkubacji przygotuje szczegółowy plan rozwoju Twojego pomysłu. Po jego realizacji i uzyskaniu pozytywnej rekomendacji możesz starać się o 1 mln złotych na rozwój swojego biznesu w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej(1).

Badania i rozwój

Lubimy czuć komfort termiczny, pomaga nam to właściwie funkcjonować: w lecie schładzamy pomieszczenia, natomiast zimą ogrzewamy. Nowoczesne systemy grzewcze powinny być wydajne, ekonomiczne oraz proekologiczne, emitujące jak najmniejszą ilość szkodliwych substancji do atmosfery. Skonstruowanie takiej pompy cieplnej, która spełniałaby wszystkie wymagania nie jest proste, ale warto poszukiwać nowych rozwiązań. Pomagają w tym FE, wspierając prace badawczo – rozwojowe poświęcone opracowaniu zmodernizowanych konstrukcji i rozwiązań technologicznych urządzeń grzewczych.

Więcej informacji o konkursie na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju(2).

Na prace badawczo-rozwojowe przedsiębiorcy mogą uzyskać również wsparcie w Regionalnym Programie Województwa Podkarpackiego. Chodzi o projekty, które obejmują:

  • opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług,
  • prace przedwdrożeniowe tj. działania przygotowawcze do wdrożenia wyników prac w działalności gospodarczej tj. doprowadzenie rozwiązania będącego przedmiotem projektu do etapu, kiedy będzie można je skomercjalizować oraz
  • inwestycje niezbędne do urynkowienia ww. innowacyjnego rozwiązania (produktu, usługi, procesu) będącego wynikiem przeprowadzonych prac rozwojowych.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu na komponent badawczy wynosi 45 proc. dla mikro i małych przedsiębiorstw, 35 proc. dla średnich i 25 proc. dla dużych firm.

Na komponent wdrożeniowy jest to odpowiednio 70 proc. dofinansowania dla mikro i małych firm, a dla średnich przedsiębiorstw - 60 proc.

Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu to 200 000 zł.

Dodatkowe informacje na stronie Regionalnego Programu Województwa Podkarpackiego(3).

Ochrona środowiska

Wiatr, biomasa, biogaz, woda, energia słoneczna lub geotermalna to wszystko odnawialne źródła energii. Warto w nie inwestować, ponieważ są bardziej przyjazne dla środowiska, a co za tym idzie również dla nas samych.

Przedsiębiorcy – wytwórcy energii z odnawialnych źródeł energii – nadal mają szansę przyczynić się do poprawy warunków życia na Śląsku.

Środki unijne przyznawane są na projekty zakładające budowę lub przebudowę jednostek wytwarzających  energię z odnawialnych źródeł z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej, na terenie województwa śląskiego.

Więcej informacji o konkursie na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej(4).

Przedsiębiorstwa z województwa warmińsko-mazurskiego, realizujące zadania w imieniu jednostek samorządu terytorialnego, związane z prowadzeniem punktów selektywnej zbiórki odpadów, mogą składać wnioski o ich rozbudowę lub modernizację. Częścią projektów mogą być działania informacyjno-edukacyjne promujące zapobieganie powstawaniu odpadów.

Wszystkie informacje dostępne w ogłoszonym konkursie na stronie Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego(5).

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Przypisy

1/ Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej
https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/platformy-startowe
2/ Konkurs: Szybka ścieżka - Urządzenia grzewcze
https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/poir/konkursy/konkurs-8-1-1-1-2019/
3/ Projekt: Badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenia
https://rpo.podkarpackie.pl/index.php/nabory-wnioskow/2403-1-2-badania-przemyslowe-prace-rozwojowe-oraz-ich-wdrozenia-typ-projektu-prace-b-r-nr-naboru-rppk-01-02-00-iz-00-18-013-19
4/ Konkurs: Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych
http://poiis.nfosigw.gov.pl/skorzystaj-z-programu/zobacz-ogloszenia-i-wyniki-naborow-wnioskow/wytwarzania-energii-z-odnawialnych-zrodel-konkurs-vi-slask/art,1,poddzialanie-1-1-1-vi-nabor-dedykowany-dla-wojewodztwa-slaskiego.html
5/ Konkurs: Gospodarka odpadowa
https://rpo.warmia.mazury.pl/artykul/6193/dzialanie-51-gospodarka-odpadowa-konkurs-nr-rpwm050100-iz00-28-00120

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Województwo lubuskie przeznaczy 5,7 mln zł na projekty na rzecz ochrony środowiska (20 lutego 2020)Poznań: Trwa nabór wniosków do miejskiego programu "Azbest" (18 lutego 2020)Bydgoszcz: Trwa nabór wniosków na dofinansownie wymiany kopciuchów (18 lutego 2020)Pieniądze dla JST. Ponad 164 mln euro w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG (10 lutego 2020)Wieluń daje przykład innym gminom jak tworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym (07 lutego 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony