
Od przyszłego roku stan Nowy Jork wprowadzi zakaz używania przez sklepy toreb plastikowych. Podobne prawo obowiązuje już w Kalifornii i na Hawajach.
Zapowiedziana decyzja wywołała we wtorek debatę w miejscowych mediach, które zwracały uwagę, że za zastępujące jednorazówki torby papierowe klienci będą musieli płacić po pięć centów. Jak zarazem przekonywały, ograniczenia niekoniecznie przysłużą się ochronie środowiska.
Zakaz toreb plastikowych ma wejść w życie 1 marca przyszłego roku. Gubernator Andrew Cuomo, który sygnował symbolicznie w Dniu Ziemi ustawę w tej sprawie, nazywał jednorazówki plagą. Mówił, że powiększają m.in. sterty śmieci i zanieczyszczają oceany.
Ustawa zawiera pewne wyjątki. Obejmują m.in. sprzedaż w sklepach wędlin i gazet, a w restauracjach pakowanie jedzenia na wynos.
23 mld toreb rocznie
Według szacunków, które przytacza „Forbes”, Nowy Jork zużywa 23 miliardy plastikowych toreb rocznie, z czego 50 procent trafia na wysypiska śmieci wokół miasta oraz do dróg wodnych. Zakaz ma zaoszczędzić około 12 mln baryłek ropy rocznie, niezbędnych dla produkcji toreb plastikowych, używanych przez Nowy Jork.
Jednocześnie jednak w mediach pojawiły się opinie, podważające zbawienne skutki przejścia na papier dla środowiska naturalnego. Jak wynika z raportu, przywołanego przez gubernatora zespołu pod kierunkiem stanowego komisarza ds. ochrony środowiska Basila Seggosa, papierowe torby zajmują znacznie więcej miejsca niż plastikowe. Do ich transportu trzeba zatem użyć więcej ciężarówek, co wiąże się z nasileniem wydzielania dwutlenku węgla. Opracowanie zwraca uwagę, że plastikowa torba kosztuje detalistę od jednego do półtora centa, podczas gdy papierowa bez uchwytów od 5 do 7 centów, a z uchwytami ok. 7 do 10 centów.
Nowy Jork jest trzecim po Kalifornii i Hawajach stanem, który redukuje używanie plastikowych toreb. Łącznie mieszka tam 60 milionów ludzi, ok. 18 proc. populacji USA. Zgodnie z szacunkami z roku 2014 przeciętna rodzina amerykańska zużywała 1500 jednorazowych plastikowych toreb rocznie.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
