Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradztwo najlepszych specjalistów: infrastruktura, środowisko, technika i inwestycje firmy Multiconsult Polska
Szkolenia otwarte i zamknięte z zakresu regulacji środowiskowych firmy J.G.Training

Nowe wytyczne GDOŚ w sprawie lokalizowania wiatraków

a+a-    Powrót       13 czerwca 2017       Planowanie przestrzenne   

Na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zostały przygotowane opracowania dotyczące oceny wpływu przedsięwzięć energetyki wiatrowej na krajobraz. Materiały stanowią wsparcie dla organów zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz wydających decyzje lokalizacyjne dla elektrowni wiatrowych.

Wpływ farm wiatrowych na krajobraz

W ramach procedury oceny oddziaływania na środowisko jest analizowany i oceniany bezpośredni oraz pośredni wpływ danego przedsięwzięcia na krajobraz, w tym krajobraz kulturowy (zgodnie z przepisami dotyczącymi ocen oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko). Do inwestycji wprowadzających bardzo widoczne zmiany w krajobrazie można zaliczyć farmy wiatrowe, które ze względu na swój charakterystyczny wygląd przyciągają uwagę człowieka. Farmy wiatrowe, w zależności od powierzchni jaką zajmują, liczby wież oraz wielkości poszczególnych turbin, mogą mniej lub bardziej wpływać na dany krajobraz i jego odbiór. Często stają się one elementem dominującym w otoczeniu. Ocena wpływu takiej inwestycji na krajobraz nie jest łatwa i często bywa subiektywna.

Opracowanie „Zalecenia w zakresie uwzględnienia wpływu farm wiatrowych na krajobraz w procedurach oddziaływania na środowisko(1)” zawiera zbiór zaleceń metodycznych oceny wpływu przedsięwzięć energetyki wiatrowej na krajobraz, w tym krajobraz kulturowy. Opracowanie obejmuje następujący zakres merytoryczny oceny oddziaływania na środowisko:

  • ocenę wpływu na charakter krajobrazu, utożsamiany z jego strukturą i funkcjonowaniem,
  • ocenę wpływu wizualnego na krajobraz,
  • ocenę wpływu na kluczowe elementy krajobrazu kulturowego – zabytki.

W metodyce uwzględniono konieczność odmiennego traktowania krajobrazów, które nie podlegają ochronie prawnej i tych, które są chronione w ramach form ochrony przyrody dedykowanych ochronie krajobrazu.

Na stronach GDOŚ dostępne jest również opracowanie „Analiza stosowanych w innych państwach rozwiązań w zakresie oceny wpływu farm wiatrowych: Czechy, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, USA(2)”.

Obie publikacje zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: GDOŚ

Przypisy

1/ Zalecenia w zakresie uwzględnienia wpływu farm wiatrowych na krajobraz w procedurach oddziaływania na środowisko - PDF
http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/files/artykuly/5471/Farmy%20wiatrowe%20-%20zalecenia_icon.pdf
2/ Analiza stosowanych w innych państwach rozwiązań w zakresie oceny wpływu farm wiatrowych: Czechy Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, USA - PDF
http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/files/artykuly/5471/Farmy%20wiatrowe%20-%20analiza_icon.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Środki na rozwój OZE rozdzielone (18 czerwca 2018)Czego potrzebuje polski offshore? (12 czerwca 2018)Powstał ośrodek szkoleniowy dla branży OZE (15 maja 2018)Duże zainteresowanie przetargiem na projekt farm wiatrowych na Bałtyku (11 maja 2018)Firma wiatrowa pozywa polski rząd (24 kwietnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony