Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
19.01.2021 19 stycznia 2021

Porzucone toksyczne odpady w Borkowicach będą usunięte

   Powrót       17 listopada 2020       Odpady   

8,1 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi do gminy Borkowice (woj. mazowieckie) na usuwanie porzuconych odpadów. Zgromadzone i zalegające tam na nielegalnym składowisku chemikalia zagrażają ludziom i środowisku naturalnemu.

Działania przewidziane w projekcie beneficjenta będą skutkować likwidacją nielegalnego składowiska odpadów, znajdującego się na terenie nieruchomości położonej w Borkowicach przy ul. Ks. Jana Wiśniewskiego. Na działce znajdują się magazyny, które zostały wypełnione odpadami zgromadzonymi w 200-litrowych beczkach. Są tam substancje niebezpieczne, m.in. 1,1,2 – Trichloroetan, eter dietylowy, octan etylu, aceton. Działają destruktywnie na układ nerwowy człowieka, drażniąco na skórę i oczy, mogą powodować nowotwory i wady genetyczne. Działanie tych substancji jest również szkodliwe dla organizmów wodnych powodując długotrwałe negatywne skutki w środowisku.

Oszacowana masa odpadów niebezpiecznych, która zostanie usunięta oraz zagospodarowana, to ok. 1500 Mg. Przedsięwzięcie realizowane będzie w trybie art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach(1).

Finansowanie projektu umożliwił program NFOŚiGW pn. „Usuwanie porzuconych odpadów”. Umowę przekazania dotacji podpisali w październiku br. dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi NFOŚiGW Jarosław Roliński oraz wójt Gminy Borkowice Robert Fidos.

Czytaj: Ruszył proces ws. nielegalnego magazynowania odpadów niebezpiecznych m.in. w Borkowicach i Osiecku

Źródło: NFOŚiGW

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 kwietnia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o odpadach
https://www.teraz-srodowisko.pl/prawo/obwieszczenie-z-dnia-16-04-2020-dz.-u.-2020-poz.-797-4079.html

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowe zasady magazynowania odpadów od stycznia 2021 (12 stycznia 2021)Przemieszczanie odpadów z tworzyw sztucznych na nowych, surowszych zasadach od 1 stycznia 2021 r. (29 grudnia 2020)Czy pandemia to Eldorado dla spalarni odpadów medycznych? (18 grudnia 2020)Ozdoba: Chcemy wybudować instalację do unieszkodliwienia niebezpiecznych odpadów (16 grudnia 2020)Wyniki kontroli NIK w Zgierzu i Tomaszowie Mazowieckim (08 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony