Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy PRONAR MRW 1.300: jeden wał, wysoka wydajność Pronar
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! SUEZ

Akt oskarżenia ws. grupy przestępczej nielegalnie gromadzącej odpady

a+a-    Powrót       16 października 2020       Odpady   

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 23 osobom w związku z nielegalnym gromadzeniem niebezpiecznych odpadów na terenie Wielkopolski w latach 2013-2015.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował w czwartek PAP, że spośród 23 podejrzanych 19 należało do zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się magazynowaniem oraz transportowaniem niebezpiecznych substancji. Na czele szajki stał 37-letni mieszkaniec Poznania Bartosz B. - Część podejrzanych przyznała się do winy i złożyła wyjaśnienia – powiedział Wawrzyniak. Grupa przestępcza działała w latach 2013-2015 w ramach legalnie działających spółek z ograniczoną odpowiedzialnością mających siedziby w Budzyniu i Swarzędzu. Niebezpieczne odpady składowano na terenie Poznania, Parkowa, Łosińca, Adamowa i Janikowa.

Czytaj też: Policja apeluje o ostrożność podczas zawierania umów z firmami zajmującym się gospodarką odpadami

- W kilku miejscach gromadzenia odpadów doszło nawet do zanieczyszczenia niebezpiecznymi substancjami powierzchni ziemi oraz wód powierzchniowych. Zebrane w sprawie dowody, a w szczególności opinie biegłych ujawniły, że ilość oraz rodzaj składowanych materiałów - palnych i skrajnie łatwopalnych - stwarzało bezpośrednie niebezpieczeństwo zaistnienia pożaru oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących i parzących – opisał prokurator.

Jaka kara?

Wszystkim oskarżonym zarzucono popełnienie przestępstw przeciwko środowisku, czyli nieodpowiedniego postępowania z odpadami mogącego powodować zniszczenia w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, a także przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, tj. sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa powstania pożaru oraz rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach.

Czytaj też: Przestępczość środowiskowa nie jedno ma imię

Bartosz B. został dodatkowo oskarżony o kierowanie grupą przestępczą mającą na celu składowanie i transportowanie niebezpiecznych odpadów. Zarządzający grupą oraz osoby działające w jej ramach uczyniły sobie stałe źródło dochodu z popełniania przestępstw. Oznacza to, że członkom szajki grozi do 12 lat więzienia, a pozostałym oskarżonym do 8 lat pozbawienia wolności.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Źle się dzieje z recyklingiem. UE może nie spełnić celów w tym zakresie (09 października 2020)Po skażeniu na Kamczatce zginęły organizmy zasiedlające dno morskie (08 października 2020)Zatrzymania ws. nielegalnego gromadzenia ponad 105 ton niebezpiecznych odpadów (01 października 2020)GIOŚ: odpady, które trafią do Rębiszowa, nie są niebezpieczne ani toksyczne (25 września 2020)Jak złożyć i wypełnić sprawozdanie w BDO na nowych zasadach? (23 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony