Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Regionalnym Wydziale Monitoringu Środowiska Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

Odrzańska Droga Wodna gotowa na otwarcie sezonu żeglugowego

a+a-    Powrót       07 marca 2019       Woda   

Dzięki panującej od kilkunastu dni korzystnej aurze większość odcinków Odrzańskiej Drogi Wodnej w rejonie Wrocławia została już otwarta. Zamknięte pozostają jedynie fragmenty Wrocławskiego Węzła Wodnego o znaczeniu lokalnym, których pokonywanie nie jest możliwe ze względu na trwające prace remontowe oraz odcinek Bocznego Szlaku Żeglownego.

Otwarcie dla żeglugi zamkniętych odcinków Odrzańskiej Drogi Wodnej przebiegało systematycznie w miarę ustępowania zalodzeń w kanałach śluzowych i śluzach. W międzyczasie służby PGW WP Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej pracowały nad przygotowaniem szlaków żeglownych do nawigacji. Terminy otwierania kolejnych fragmentów Odry wraz z głębokościami tranzytowymi były podawane w osobnych komunikatach(1).

I tak w ostatnim czasie otwarto między innymi odcinek ODW od Ujścia Nysy Kłodzkiej do śluzy Oława, fragment ODW od śluzy w Oławie do śluzy Różanka oraz część ODW od śluzy w Rędzinie do śluzy w Brzegu Dolnym. Zamknięte z powodu trwających prac modernizacyjnych pozostają śluza Opatowice oraz odcinek w rejonie remontowanego nabrzeża ulicy Michalczyka (od śluzy mieszczańskiej do stoczni Malbo). W związku z sezonem zimowym nadal pozostaje jeszcze zamknięty odcinek Bocznego Szlaku Żeglownego we Wrocławiu - od śluzy Szczytniki do śluzy Miejskiej. Wszystkie pozostałe odcinki Odrzańskiej Drogi Wodnej, na terenie administrowanym przez PGW WP RZGW we Wrocławiu, są otwarte dla żeglugi.

Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu przestrzega jednak przed zmienna wiosenną pogodą. Ze względu na porę roku i możliwość gwałtownych zmian pogody wszyscy użytkownicy ODW proszeni są o uważne śledzenie sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej na Odrze i jej dopływach, w celu ewentualnej konieczności korekty swoich planów żeglugowych w przypadku pojawienia się niekorzystnych zjawisk np. wezbrań czy zlodzeń.

Źródło: PGW Wody Polskie

Przypisy

1/ Komunikaty nawigacyjne można sprawdzać na stronie RZGW we Wrocławiu:
https://wroclaw.rzgw.gov.pl/pl/news/9/25/Komunikaty_nawigacyjne

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Trwają konsultacje w sprawie przebiegu połączenia Odrzańskiej Drogi Wodnej (27 sierpnia 2020)Żegluga nocna i inne udogodnienia planowane na Wrocławskim Węźle Wodnym (05 sierpnia 2020)Aktualizacja dot. prac budowlanych na Mierzei Wiślanej (29 czerwca 2020)Zwolnienie z opłat za korzystanie z dróg wodnych i zmiany w płatnościach za dzierżawę gruntów pokrytych wodami (20 maja 2020)Eksperci: walka z suszą powinna mieć pierwszeństwo przed budową dróg wodnych (04 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony