Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. polityk i działań Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

ONZ: będzie dodatkowy przegląd działań na rzecz klimatu

a+a-    Powrót       14 września 2018       Powietrze i klimat   

Wrześniowe negocjacje ONZ w Bangkoku na temat zmiany klimatu nie przyniosły porozumienia w najważniejszych sprawach. Tym większe będzie wyzwanie dla Polski przed szczytem w Katowicach.

- W Bangkoku nastąpił nierównomierny postęp w zakresie elementów reżimu klimatycznego, do którego dążą kraje. To podkreśla pilną potrzebę kontynuowania pracy w nadchodzących tygodniach - stwierdziła Patricia Espinosa, Sekretarz Wykonawczy ONZ ds. Zmian Klimatu,

Uczestnicy szczytu podkreślali, że postanowienia Porozumienia Paryskiego wymagają konkretnych metod jego wdrożenia. Jako kluczowe wymieniono wzmożenie działań w kierunku adaptacji do zmian klimatu. Zwiększeniu powinna także ulec wielkość i transparentność wsparcia dla krajów rozwijających się - w postaci finansowania i współpracy technologicznej.

Finanse - kość niezgody

Kwestia finansowania działań związanych z klimatem pozostała nierozstrzygnięta. Zgodnie z założeniami, do 2020 roku budżet Zielonego Funduszu Klimatycznego ma wynosić 100 mld dolarów. Przed COP24 do najważniejszych wydarzeń związanych z finansowaniem należeć będą: doroczne spotkanie Banku Światowego w dniach 12-14 października oraz posiedzenie zarządu Green Climate Fund w dniach 23-25 października.

Sekretarz ONZ powie „sprawdzam”

Wymagania wobec poszczególnych krajów muszą realnie odpowiadać ich krajowym uwarunkowaniom. - Jest oczywiste, że to kraje najbogatsze w największym stopniu odpowiadają za kryzys klimatyczny – stwierdził Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, w swym podsumowującym wystąpieniu. - Tymczasem to kraje najuboższe w pierwszej kolejności i najbardziej dotkliwie odczuwają katastrofalne skutki zmian klimatycznych – dodał. Zaapelował o odpowiedzialną postawę przywódców państw i zapowiedział zorganizowanie szczytu klimatycznego w 2019 r., czyli na rok przed wejściem w życie Porozumienia Paryskiego. Wszystkie kraje przedstawią wówczas dotychczasowe działania, a także te zaplanowane do roku 2020. Szczyt zostanie poświęcony przede wszystkim analizie tych sektorów, które w największym stopniu odpowiadają za zmiany klimatu.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wracają nierozwiązane kwestie Pakietu z Katowic (17 czerwca 2019)Wielka Brytania zdeterminowana w osiągnięciu neutralności węglowej do 2050 r. (14 czerwca 2019)40 tysięcy nowych miejsc pracy według scenariusza dynamicznego rozwój energetyki wiatrowej (12 czerwca 2019)Projekt ws. rekompensat dla branż energochłonnych przyjęty przez Komitet Stały (07 czerwca 2019)Porozumienie paryskie mają wygrać wszyscy (05 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
Finansowanie termomodernizacji budynków wielorodzinnych