Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Koordynatorka/koordynator projektów Fundacji Sendzimira Fundacja Sendzimira
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

ONZ: będzie dodatkowy przegląd działań na rzecz klimatu

a+a-    Powrót       14 września 2018       Powietrze i klimat   

Wrześniowe negocjacje ONZ w Bangkoku na temat zmiany klimatu nie przyniosły porozumienia w najważniejszych sprawach. Tym większe będzie wyzwanie dla Polski przed szczytem w Katowicach.

- W Bangkoku nastąpił nierównomierny postęp w zakresie elementów reżimu klimatycznego, do którego dążą kraje. To podkreśla pilną potrzebę kontynuowania pracy w nadchodzących tygodniach - stwierdziła Patricia Espinosa, Sekretarz Wykonawczy ONZ ds. Zmian Klimatu,

Uczestnicy szczytu podkreślali, że postanowienia Porozumienia Paryskiego wymagają konkretnych metod jego wdrożenia. Jako kluczowe wymieniono wzmożenie działań w kierunku adaptacji do zmian klimatu. Zwiększeniu powinna także ulec wielkość i transparentność wsparcia dla krajów rozwijających się - w postaci finansowania i współpracy technologicznej.

Finanse - kość niezgody

Kwestia finansowania działań związanych z klimatem pozostała nierozstrzygnięta. Zgodnie z założeniami, do 2020 roku budżet Zielonego Funduszu Klimatycznego ma wynosić 100 mld dolarów. Przed COP24 do najważniejszych wydarzeń związanych z finansowaniem należeć będą: doroczne spotkanie Banku Światowego w dniach 12-14 października oraz posiedzenie zarządu Green Climate Fund w dniach 23-25 października.

Sekretarz ONZ powie „sprawdzam”

Wymagania wobec poszczególnych krajów muszą realnie odpowiadać ich krajowym uwarunkowaniom. - Jest oczywiste, że to kraje najbogatsze w największym stopniu odpowiadają za kryzys klimatyczny – stwierdził Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, w swym podsumowującym wystąpieniu. - Tymczasem to kraje najuboższe w pierwszej kolejności i najbardziej dotkliwie odczuwają katastrofalne skutki zmian klimatycznych – dodał. Zaapelował o odpowiedzialną postawę przywódców państw i zapowiedział zorganizowanie szczytu klimatycznego w 2019 r., czyli na rok przed wejściem w życie Porozumienia Paryskiego. Wszystkie kraje przedstawią wówczas dotychczasowe działania, a także te zaplanowane do roku 2020. Szczyt zostanie poświęcony przede wszystkim analizie tych sektorów, które w największym stopniu odpowiadają za zmiany klimatu.

Katarzyna Zamorowska: Dziennikarz, prawnik

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Niemiecki pomysł na przyszłość Europy, czyli jaki kierunek obierze UE w kolejnym półroczu (06 lipca 2020)Francuski konwent obywatelski w sprawie klimatu zrobił swoje. Co dalej stanie się z tymi wnioskami? (22 czerwca 2020)Demokracja energetyczna i oddolne budowanie bezpieczeństwa energetycznego niedostrzeżone w KPEiK. Część 2 (12 czerwca 2020)Sektor energetyki z 8 krajów UE, w tym Polski, dopomina się o wsparcie (09 czerwca 2020)Końcowe wersje KPEiK nieco lepsze od pierwotnych – ale wciąż za mało ambitne. Część 1 (08 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony