Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Koordynator Zakładu Przetwarzania Odpadów Polskie Odpady Komunalne Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Opłata recyklingowa nadal w rękach resortu środowiska

a+a-    Powrót       14 września 2017       Odpady   

W trakcie pierwszego po wakacjach posiedzenia posłowie dwa razy zajęli się rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Pomimo dyskusji nie przyjęli jednak żadnych zmian.

Podczas czwartkowego posiedzenia połączonych komisji: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej posłowie przyjęli bez poprawek(1) rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Przypomnijmy: ustawa ma zapewnić transpozycję unijnej dyrektywy 2015/720, której termin upłynął 27 listopada 2016 r. - Powstający w ten sposób odpad jest trudny do właściwego zagospodarowania. Torby trafiają nie tylko do wód i instalacji sanitarnych, ale także do organizmów żywych - tłumaczył dwa dni wcześniej w Sejmie wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Poszukiwanie miejsca dla opłaty

W trakcie drugiego czytania opozycja zgłosiła do projektu cztery poprawki. Pierwsza dotyczyła obniżenia maksymalnej stawki opłaty recyklingowej z 1 zł do 0,20 zł. Wnioskodawcy argumentowali, że analizowana aktualnie treść projektu daje Ministrowi Środowiska uznaniową możliwość nawet pięciokrotnego podwyższenia jednostkowej stawki opłaty w przyszłości. Opozycja proponowała, aby to ustawa wprost przewidywała stawkę, a ewentualne zmiany w tym zakresie wymagały nowelizacji ustawy. W trakcie głosowania zwyciężyli jednak zwolennicy umiejscowienia stawki opłaty jednostkowej na poziomie aktu wykonawczego, a nie ustawy. Dwie kolejne propozycje zmian dotyczyły wprost wskazania w ustawie, że pobrana opłata recyklingowa stanowić będzie przychód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzisiejsze brzmienie przewiduje tylko ogólne stwierdzenie, że opłaty „stanowią dochód budżetu państwa”. - Nie wiemy do jakiej instytucji trafią w praktyce pieniądze. To ważne nie tylko z praktycznego punktu widzenia. Chcielibyśmy, aby wpłacane przez nas środki były wydatkowane możliwie najbliżej siedziby firmy - zgłaszali obecni podczas posiedzenia przedsiębiorcy. Dziś wiemy, że środki będą wydatkowane na organizację kampanii informacyjnych propagujących m.in. stosowanie toreb wielorazowego użytku. Ostatnia propozycja opozycji dotyczyła odroczenia terminu wejścia w życie ustawy o rok, tj. z 1 stycznia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r.

Wyłączenia bez zmian

Jeżeli produkty w opakowaniach są eksportowane lub dostarczane w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy, opakowania, w które były zapakowane podczas wprowadzenia ich do obrotu, nie stają się odpadami w kraju wyprodukowania. Dlatego też podtrzymano postulat, aby w tym przypadku przedsiębiorca, pomimo wprowadzenia do obrotu produktów w opakowaniach, nie stosował przepisów ustawy w zakresie m.in. zapewnienia odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych wobec opakowań, w których wywieziono produkty z kraju.

Termin trzeciego czytania projektu ustawy nie jest jeszcze znany. Prawdopodobnie odbędzie się ono podczas kolejnego posiedzenia Sejmu, tj. w dniach 27-29 września br. Na sprawozdawcę projektu wybrany został poseł Dariusz Piontkowski.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik

Przypisy

1/ Sprawozdanie komisji
 http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/909E4785A2157F21C1258199002B0885/%24File/1809.pdf

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy system kaucyjny obejmie plastikowe butelki? (30 maja 2018)Plastikowe odpady dotarły już do największych głębin oceanów (18 maja 2018)Ulepszono enzym, który niszczy plastik (23 kwietnia 2018)Dzień Ziemi 2018 pod hasłem walki z plastikowymi odpadami (20 kwietnia 2018)Gdańsk: Od kwietnia poszerzony system segregacji odpadów (16 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony