Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Koordynator ds. technicznych (fotowoltaika) Elve
ECOPanel: nowoczesny system do zbierania i analizowania danych nt. zużycia energii firmy Engie

Opolskie: 9 mln euro na wymianę pieców

a+a-    Powrót       13 września 2018       Energia   

Dziś uchwały antysmogowe obowiązują na terenie dziewięciu województw. Województwo opolskie było trzecim regionem, w którym taką uchwałę przyjęto. Teraz wprowadzany jest tam pilotażowy program wsparcia wymiany indywidualnych źródeł ciepła. W październiku zostanie ogłoszony nabór projektów.

Chodzi przede wszystkim o przyłączenie gospodarstw indywidualnych do sieci ciepłowniczej bądź gazowniczej lub wymianę przestarzałych pieców na nowe. Z informacją o pilotażowym programie, wprowadzanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, zapoznali się członkowie Komitetu Monitorującego RPO. Marszałek Andrzej Buła podkreślał, że ten pilotaż wprowadzany jest po szerokich konsultacjach w całym regionie. – Mamy na ten cel w RPO trzy miliony euro, ale zakładamy, że montaż finansowy takich projektów będzie się składać z trzech równych części – mówił marszałek. Jedna część to będą pieniądze unijne z urzędu marszałkowskiego, druga – pieniądze gminy, trzecia – wkład mieszkańców, czyli właścicieli gospodarstwa, którzy zechcą stare piece wymienić. – To oznacza, że nasze trzy miliony euro wygenerują inwestycje o wartości 9 mln euro – podkreśla marszałek.

Wsparcie finansowe w formie dotacji

Pieniądze będą przekazywane w formie dotacji, ale w RPO nie ma ograniczeń, skąd ma pochodzić wkład własny mieszkańców. W pierwszej kolejności pieniądze będą kierowane do tych gmin, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. Gminy muszą oszacować swoje potrzeby w tym zakresie. Aby mogli z tych pieniędzy skorzystać mieszkańcy, muszą mieć oceny energetyczne budynków.

Sam nabór projektów planowany jest na grudzień tego roku, jego rozstrzygnięcie – na kwiecień 2019. Jak ocenia Tomasz Hanzel z Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO, mieszkańcy będą mogli składać wnioski do gminy, której projekt otrzyma dofinansowanie, w maju bądź czerwcu przyszłego roku.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województw Opolskiego

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Oświęcim: Blisko 9 mln zł na utworzenie parku (20 września 2018)Przydomowe oczyszczalnie ścieków z dofinansowaniem z RPO (19 września 2018)Innowacyjne Eco-Miasto 2018: Od energooszczędnych budynków po finansowanie miejskich inwestycji (17 września 2018)Gdańsk: Blisko 33 mln zł na budowę kompostowni (17 września 2018)70 mln zł na gazyfikację gmin w Małopolsce (17 września 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony