Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pożyczka Termomodernizacyjna dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych firmy Alior Bank
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

Opolskie: 9 mln euro na wymianę pieców

a+a-    Powrót       13 września 2018       Energia   

Dziś uchwały antysmogowe obowiązują na terenie dziewięciu województw. Województwo opolskie było trzecim regionem, w którym taką uchwałę przyjęto. Teraz wprowadzany jest tam pilotażowy program wsparcia wymiany indywidualnych źródeł ciepła. W październiku zostanie ogłoszony nabór projektów.

Chodzi przede wszystkim o przyłączenie gospodarstw indywidualnych do sieci ciepłowniczej bądź gazowniczej lub wymianę przestarzałych pieców na nowe. Z informacją o pilotażowym programie, wprowadzanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, zapoznali się członkowie Komitetu Monitorującego RPO. Marszałek Andrzej Buła podkreślał, że ten pilotaż wprowadzany jest po szerokich konsultacjach w całym regionie. – Mamy na ten cel w RPO trzy miliony euro, ale zakładamy, że montaż finansowy takich projektów będzie się składać z trzech równych części – mówił marszałek. Jedna część to będą pieniądze unijne z urzędu marszałkowskiego, druga – pieniądze gminy, trzecia – wkład mieszkańców, czyli właścicieli gospodarstwa, którzy zechcą stare piece wymienić. – To oznacza, że nasze trzy miliony euro wygenerują inwestycje o wartości 9 mln euro – podkreśla marszałek.

Wsparcie finansowe w formie dotacji

Pieniądze będą przekazywane w formie dotacji, ale w RPO nie ma ograniczeń, skąd ma pochodzić wkład własny mieszkańców. W pierwszej kolejności pieniądze będą kierowane do tych gmin, gdzie jakość powietrza jest najgorsza. Gminy muszą oszacować swoje potrzeby w tym zakresie. Aby mogli z tych pieniędzy skorzystać mieszkańcy, muszą mieć oceny energetyczne budynków.

Sam nabór projektów planowany jest na grudzień tego roku, jego rozstrzygnięcie – na kwiecień 2019. Jak ocenia Tomasz Hanzel z Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO, mieszkańcy będą mogli składać wnioski do gminy, której projekt otrzyma dofinansowanie, w maju bądź czerwcu przyszłego roku.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województw Opolskiego

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rząd dopłaci tylko do najtańszych na rynku samochodów elektrycznych (19 lipca 2019)Wydawanie publicznych pieniędzy to trudna sztuka (18 lipca 2019)Trzcińsko-Zdrój: Blisko 2 mln zł na termomodernizację placówki oświaty (18 lipca 2019)Kujawsko-Pomorskie: Ponad 1 mln zł dla lokalnych spółek wodnych (16 lipca 2019)Gminy rozpoczynają współpracę z Czystym Powietrzem. Na razie nieodpłatnie (16 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony