Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista/ka ds. magazynowania energii Fundacja WWF Polska
YC600: jednofazowy mikroinwerter dedykowany dla 2 modułów PV o łącznej mocy 600W APsystems

Ruszył nabór dla opolskich firm stawiających na oszczędności energii

a+a-    Powrót       22 czerwca 2020       Energia   

Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) ogłosiło nabór dla firm zainteresowanych dotacjami na wdrożenie technologii pozwalających na oszczędność energii. Wnioski będą przyjmowane do 25 czerwca, a na chętnych czeka 5,5 mln zł.

Katarzyna Kownacka z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki poinformowała, że rozpoczął się nabór dla firm z powiatu brzeskiego, namysłowskiego, nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego, które są zainteresowane wdrażaniem energooszczędnych technologii produkcji, wykorzystaniem ciepła odpadowego lub inwestycjami z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Ubiegający się o dotację przedsiębiorcy mogą przeznaczyć uzyskane pieniądze m.in. na wprowadzanie systemów zarządzania energią i na modernizację energetyczną budynków firm. Zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii może dotyczyć zarówno energii elektrycznej, ciepła, chłodu, jak i wody.

Od 100 tys. zł do 800 tys. zł dotacji

Na realizację projektu podlegające samorządowi województwa OCRG przeznaczyło 5,5 mln zł. Jedna firma może się starać o od 100 tys. zł do 800 tys. zł dotacji. Wnioski o dotacje od mikro-, małych i średnich firm OCRG przyjmować będzie do 25 czerwca. Trzeba je złożyć w wersji elektronicznej i papierowej. Nabór ma zostać rozstrzygnięty do grudnia br. Firmy składające wnioski o dofinansowanie muszą mieć wykonany audyt energetyczny albo w ramach projektu założyć jego przeprowadzenie.

Dodatkowo punktowane będą wnioski tych przedsiębiorstw, w których oszczędność energii po realizacji projektu ma wynieść powyżej 60 proc., a nie dostaną wsparcia te, w których ta oszczędność ma być niższa niż 25 proc. Trzeba też mieć na uwadze, że dofinansowane w ramach tego naboru przedsięwzięcia będą musiały wykazać wyraźny pozytywny wpływ na środowisko.

Dotąd dofinansowano 23 projekty

To już trzeci w latach 2014-2020 nabór dla firm, które chcą inwestować w poprawę efektywności energetycznej. W pierwszym, ogłoszonym w grudniu 2016 r., do dofinansowania przyjęto 7 projektów. Wartość przyznanego wtedy firmom ogółem wsparcia wyniosła ponad 4,9 mln zł, a ogólna wartość realizowanych projektów – prawie 12,8 mln zł. W drugim takim naborze, ogłoszonym w połowie 2019 r., zarząd województwa opolskiego przyjął do dofinansowania 16 projektów. Ich łączna całkowita wartość to nieco ponad 17 mln zł; a przyznane łączne dofinansowanie to ponad 7,6 mln zł. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ruda Śląska: Latem nastąpi wymiana 700 lamp ulicznych (09 lipca 2020)KE przedstawia strategię w sprawie wykorzystania wodoru w energetyce (08 lipca 2020)Garwolin: 2 mln zł dotacji na termomodernizację szpitala (06 lipca 2020)Kluczowa jest poprawna eksploatacja budynków (22 czerwca 2020)Raport PORT PC: Rok 2019 był dziewiątym z rzędu rokiem ze znaczącym wzrostem sprzedaży pomp ciepła w Polsce (15 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony