Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (zagrożenie powodziowe i hydrologiczne) Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Skandynawskie butelki wielokrotnego użycia z nadrukiem firmy In Play Sp. z o.o. (mojabutelka.pl)

Otwarcie zbiornika Świnna Poręba

a+a-    Powrót       27 lipca 2017       Woda   

Premier Beata Szydło, minister środowiska prof. Jan Szyszko oraz wiceminister środowiska Mariusz Gajda wzięli w środę udział w uroczystości otwarcia zbiornika wodnego Świnna Poręba. Zapora będzie chronić przed powodzią pobliskie doliny Skawy i Górnej Wisły, jak również zabezpieczy Kraków przed ewentualnym zalaniem.

- Niezmiernie się cieszę, że po ponad 30 latach udało się zakończyć budowę zbiornika wodnego w Świnnej Porębie, tak ważnego i długo wyczekiwanego – powiedział premier Beata Szydło. Zbiornik Świnna Poręba jest kluczowy nie tylko dla ochrony województwa małopolskiego przed powodzią, lecz jest także elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju. - Ochrona przed powodzią i suszą jest jednym z najważniejszych zadań państwa w zakresie gospodarki wodnej, gdyż Polacy muszą czuć się bezpieczni – dodała premier Beata Szydło.

- Zbiornik Świnna Poręba to doskonały przykład inwestycji pokazujący, w jaki sposób można realizować koncepcję zrównoważonego rozwoju. Przedsięwzięcie to udowadnia, że można łączyć wzrost gospodarczy z poprawą zasobów wodnych, które w Polsce wynoszą około 1600 m sześć. na osobę i są jednymi z najniższych w Europie. Dlatego musimy budować zbiorniki wielofunkcyjne, które zatrzymają fale powodziowe, ale też dostarczą wodę dla mieszkańców w okresie suszy. Takie zadania spełnia Świnna Poręba. Inwestycja ta będzie także wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej – podkreślił z kolei prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

- Sprawdzianem tego, czy realizujemy koncepcję zrównoważonego rozwoju w Polsce, są zasoby bioróżnorodności. Wizytując dziś zbiornik, mieliśmy okazję zobaczyć dwa szczególne gatunki z punktu widzenia Natury 2000. Parę bocianów białych i bociana czarnego, czyli gatunki o najwyższej skali ochrony w ramach Unii Europejskiej. Świnna Poręba pokazuję, że tworzymy inwestycje służące rozwojowi gospodarczemu, a jednocześnie środowisko naturalne w Polsce jest w idealnym stanie. Bociany, czyli gatunki, które dawno zniknęły z mapy zachodniej części Europy, w Polsce nadal występują – dodał minister Jan Szyszko.

O zbiorniku Świnna Poręba

Zbiornik Świnna Poręba ma zapewniać ochronę przed powodzią doliny Skawy i Górnej Wisły, w tym Krakowa. Poprzez retencję wód Skawy umożliwia on obniżenie kulminacji fali powodziowej w przekroju Krakowa o 40 – 60 cm. Inne funkcje obiektu to m.in.: zasilanie rzeki Soły i Wisły w okresach suszy, rekreacja czy produkcja narybku w ośrodku zarybieniowym.

Wielką zaletą zbiornika jest fakt umiejscowienia przy zaporze elektrowni wodnej, która wyposażona jest w dwie turbiny Kaplana o mocy łącznej około 4,4 MW. Inwestycja może stanowić atrakcję turystyczną powiatu wadowickiego i Małopolski, ponieważ wokół zbiornika możliwy będzie rozwój usług turystycznych. Łączny koszt budowy Świnnej Poręby to 2,2 mld zł.

System ochrony przeciwpowodziowej kraju

Podczas uroczystości otwarcia zbiornika Świnna Poręba premier Beata Szydło podkreśliła także, że konieczne jest podjęcie dalszych inwestycji przeciwpowodziowych, w tym budowy zbiorników wielofunkcyjnych zgodnie z przyjętymi przez Radę Ministrów 18 października 2016 r. planami zarządzania ryzykiem powodziowym. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jezioro Strzeszyńskie będzie lepiej chronione przed zanieczyszczeniami (11 czerwca 2018)Ponad 23 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków (05 czerwca 2018)Brańsk: Ponad 14 mln zł dofinansowania na bezpieczeństwo powodziowe (30 maja 2018)Uruchomienie elektrowni Świnna Poręba po nowelizacji ustawy o OZE (22 marca 2018)Nieterminowe kończenie inwestycji zwiększa ryzyko powodziowe (05 grudnia 2017)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony