
Zgodnie z najnowszą prognozą(1) Międzynarodowej Agencji Energetycznej (ang. International Energy Agency, IEA), w 2023 r. globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrośnie w tym roku o rekordowych 107 GW. Za największy w historii przyrost mocy OZE odpowiadać ma fotowoltaika i energetyka wiatrowa.
- Ten bezprecedensowy wzrost napędzany jest dzięki zwiększającemu się wsparciu politycznemu oraz rosnącym obawom o bezpieczeństwo energetyczne. Czynniki te przeważają nad rosnącymi stopami procentowymi, wyższymi kosztami inwestycji i utrzymującymi się wyzwaniami związanymi z łańcuchem dostaw – wskazuje IEA.
Wiatr i słońce liderami OZE
Energetyka słoneczna odpowiadać ma za dwie trzecie prognozowanego globalnego wzrostu mocy OZE w 2023 r.. Jednocześnie oczekuje się, że moce produkcyjne dla wszystkich segmentów produkcji fotowoltaiki wzrosną ponad dwukrotnie, do 1 000 GW do 2024 r. - Opierając się na tych trendach, w 2030 r. świat będzie dysponował wystarczającą mocą produkcyjną fotowoltaiki, aby zaspokoić poziom rocznego popytu przewidziany w scenariuszu zerowej emisji netto IEA do 2050 r. – podkreśla IEA.
Agencja prognozuje ponadto znaczny wzrost mocy lądowej energetyki wiatrowej - moce onshore wzrosną o 70% w 2023 r. - Wynika to głównie z uruchomienia opóźnionych projektów w Chinach (związanych z ograniczeniami wynikającymi z Covid-19). Oczekuje się również szybszej ekspansji w Europie i Stanach Zjednoczonych w wyniku wyzwań związanych z łańcuchem dostaw, które spowodowały przesunięcie oddania projektów do użytku z 2022 na 2023 r. – dodano.
Dalszy wzrost w tym sektorze zależeć ma jednak od wsparcia udzielanego przez rządy krajowe (m.in. w zakresie ułatwień związanych z wydawaniem zezwoleń) oraz rozwoju łańcucha dostaw. - W przeciwieństwie do fotowoltaiki, łańcuchy dostaw turbin wiatrowych nie rozwijają się wystarczająco szybko, aby sprostać rosnącemu popytowi w perspektywie średnioterminowej. Wynika to głównie z rosnących cen towarów i wyzwań związanych z łańcuchem dostaw, które zmniejszają rentowność producentów – czytamy.
100 mld euro oszczędności
Szacuje się, że nowo zainstalowane moce fotowoltaiczne i wiatrowe pozwoliły konsumentom energii elektrycznej w UE zaoszczędzić 100 mld euro w latach 2021-2023, wypierając droższe wytwarzanie z paliw kopalnych.
- Bez tych przyrostów mocy średnia hurtowa cena energii elektrycznej w Unii Europejskiej w 2022 roku byłaby o 8% wyższa – wskazano.

Dziennikarz, inżynier środowiska
Przypisy
1/ Renewable Energy Market Update - June 2023:https://www.iea.org/reports/renewable-energy-market-update-june-2023