Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Jak państwa bałtyckie oczyszczają ścieki przemysłowe?

a+a-    Powrót       21 marca 2019       Woda   

BEST to projekt realizowany przez międzynarodowe konsorcjum samorządów, przedstawicieli przemysłu i przedsiębiorstw wod-kan. Jednym z celów projektu jest promocja najlepszych praktyk w dziedzinie oczyszczania ścieków przemysłowych.

Głównym celem projektu BEST (skrót od ang. Better Efficiency for Industrial Sewage Treatment) jest wzmocnienie współpracy i promocja najlepszych praktyk w dziedzinie oczyszczania ścieków przemysłowych pomiędzy urzędami, przemysłem oraz przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi. Realizowane działania głównie ukierunkowane są na ścieki przemysłowe odprowadzane do kanalizacji.

W ramach projektu przeprowadzane są cztery inwestycje dotyczące infrastruktury oczyszczania ścieków przemysłowych, w tym dwie w Polsce (w gminie Doruchów oraz w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie). Efektem końcowym projektu będzie także dokument prezentujący nowe wytyczne dla wszystkich etapów oczyszczania ścieków przemysłowych, adresowany do samorządów lokalnych, firm i oczyszczalni. Dobra współpraca, wzajemne zrozumienie i ustalenie procedur raportowania o sytuacjach awaryjnych, mogą uchronić oczyszczalnie komunalne przed poważnym uszkodzeniem, a w związku z tym, przed zanieczyszczeniem rzek i Morza Bałtyckiego.

Współpraca między przedsiębiorstwami produkcyjnymi a oczyszczalniami ścieków

Aktualnie, przez zespół projektowy REC Polska, przygotowywana jest analiza porównawcza praktyk związanych z oczyszczaniem ścieków przemysłowych wprowadzanych do komunalnych oczyszczalni we wszystkich krajach zlewni Bałtyku. Tego typu zestawienia aktualnie nie istnieją, a dane nie są gromadzone ani prezentowane w formie porównawczej między krajami. W ramach tego zadania w Polsce przeprowadzamy wywiady z przedstawicielami firm zajmujących się: przetwórstwem mleka i produktów mlecznych, produkcją mięsa i wyrobów mięsnych, produkcją napojów (w tym alkoholowych). Udział ścieków przemysłowych produkowanych przez te branże i odprowadzanych do kanalizacji (po podczyszczeniu lub bez procesów podczyszczania) jest znaczący z punktu widzenia oczyszczalni komunalnych. Pierwsze wyniki zostaną zaprezentowane już wkrótce na międzynarodowych warsztatach w Rydze, na Politechnice Rydzkiej.

Źródło: REC Polska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pierwsze bunkrowanie LNG w polskich portach (21 marca 2019)Minister Gróbarczyk apeluje o ochronę dorsza w Bałtyku (18 marca 2019)Czy KE pomoże rozwiązać problem broni chemicznej zatopionej w Bałtyku? (21 lutego 2019)Śnieg z odpadami trafia prosto do Bałtyku (13 lutego 2019)Decyzja krajów UE: Nord Stream 2 będzie objęty regulacjami na wodach terytorialnych Niemiec (11 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony