Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Oczyszczalnie przydomowe EkoDuel oraz EkoDuel Plus Ekodren
Eksploatacja i finansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków Saur Polska

Jak państwa bałtyckie oczyszczają ścieki przemysłowe?

a+a-    Powrót       21 marca 2019       Woda   

BEST to projekt realizowany przez międzynarodowe konsorcjum samorządów, przedstawicieli przemysłu i przedsiębiorstw wod-kan. Jednym z celów projektu jest promocja najlepszych praktyk w dziedzinie oczyszczania ścieków przemysłowych.

Głównym celem projektu BEST (skrót od ang. Better Efficiency for Industrial Sewage Treatment) jest wzmocnienie współpracy i promocja najlepszych praktyk w dziedzinie oczyszczania ścieków przemysłowych pomiędzy urzędami, przemysłem oraz przedsiębiorstwami wodno-kanalizacyjnymi. Realizowane działania głównie ukierunkowane są na ścieki przemysłowe odprowadzane do kanalizacji.

W ramach projektu przeprowadzane są cztery inwestycje dotyczące infrastruktury oczyszczania ścieków przemysłowych, w tym dwie w Polsce (w gminie Doruchów oraz w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie). Efektem końcowym projektu będzie także dokument prezentujący nowe wytyczne dla wszystkich etapów oczyszczania ścieków przemysłowych, adresowany do samorządów lokalnych, firm i oczyszczalni. Dobra współpraca, wzajemne zrozumienie i ustalenie procedur raportowania o sytuacjach awaryjnych, mogą uchronić oczyszczalnie komunalne przed poważnym uszkodzeniem, a w związku z tym, przed zanieczyszczeniem rzek i Morza Bałtyckiego.

Współpraca między przedsiębiorstwami produkcyjnymi a oczyszczalniami ścieków

Aktualnie, przez zespół projektowy REC Polska, przygotowywana jest analiza porównawcza praktyk związanych z oczyszczaniem ścieków przemysłowych wprowadzanych do komunalnych oczyszczalni we wszystkich krajach zlewni Bałtyku. Tego typu zestawienia aktualnie nie istnieją, a dane nie są gromadzone ani prezentowane w formie porównawczej między krajami. W ramach tego zadania w Polsce przeprowadzamy wywiady z przedstawicielami firm zajmujących się: przetwórstwem mleka i produktów mlecznych, produkcją mięsa i wyrobów mięsnych, produkcją napojów (w tym alkoholowych). Udział ścieków przemysłowych produkowanych przez te branże i odprowadzanych do kanalizacji (po podczyszczeniu lub bez procesów podczyszczania) jest znaczący z punktu widzenia oczyszczalni komunalnych. Pierwsze wyniki zostaną zaprezentowane już wkrótce na międzynarodowych warsztatach w Rydze, na Politechnice Rydzkiej.

Źródło: REC Polska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Offshore w nowej odsłonie: zwiększenie maksymalnej mocy projektów do 5,9 GW w I fazie systemu wsparcia (08 lipca 2020)Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (02 lipca 2020)Przemyślana retencja odpowiedzią na deficyt wody (01 lipca 2020)Tykające bomby na dnie Bałtyku (01 czerwca 2020)Bałtyk jest bardzo głośnym morzem. Hałas szkodzi zwierzętom (14 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony