Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Papież: nie potrafiliśmy odpowiedzialnie chronić środowiska naturalnego

a+a-    Powrót       03 września 2018       Zrównoważony rozwój   

- Nie potrafiliśmy odpowiedzialnie chronić środowiska naturalnego - napisał papież Franciszek z okazji obchodzonego w sobotę Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Dodał, że morza i oceany nie mogą być "przestrzeniami pływającego plastiku".

W opublikowanym przez Watykan specjalnym orędziu na ten dzień Franciszek podziękował Bogu za wszystkich ludzi dobrej woli, którzy angażują się w ochronę środowiska i wyraził wdzięczność za liczne projekty mające na celu promowanie badań i ochrony ekosystemów oraz za wysiłki na rzecz rozwoju "bardziej zrównoważonego rolnictwa i bardziej odpowiedzialnego odżywiania".

- Musimy uznać, że nie potrafiliśmy odpowiedzialnie chronić stworzenia. Nie można uznać za zadowalającą sytuację ekologiczną, zarówno na poziomie globalnym, jak i w wielu konkretnych miejscach - stwierdził. - Słusznie pojawiła się potrzeba odnowionej i zdrowej relacji między ludzkością a stworzeniem, przekonanie, że tylko autentyczna i integralna wizja człowieka pozwoli nam lepiej troszczyć się o naszą planetę, z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń - dodał papież.

Dostęp do wody fundamentalnym prawem człowieka

W tegorocznym orędziu zwrócił uwagę na kwestie wody, przypominając, że dostęp do niej jest "fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka", ponieważ determinuje przeżycie osób i dlatego jest warunkiem korzystania z innych praw człowieka.

Przywołał słowa ze swej społeczno-ekologicznej encykliki "Laudato si'" o tym, że świat ma poważny dług społeczny wobec ludzi ubogich, którzy nie mają dostępu do wody pitnej, gdyż jest to "odmawianie im prawa do życia zakorzenionego w ich niezbywalnej godności”.

Jako pilną konieczność papież wskazał zatroszczenie się o źródła i zbiorniki wodne. Zaznaczył następnie, że "nie można się zgodzić na jakąkolwiek prywatyzację naturalnego dobra wody, kosztem ludzkiego prawa dostępu do niej". Zwrócił uwagę na potrzebę współpracy w dziedzinie ochrony mórz i oceanów. Niestety, jak przyznał, wiele wysiłków zaniknęło z powodu braku uregulowań i skutecznych kontroli. - Nie możemy pozwolić, aby morza i oceany były wypełnione bezwładnymi przestrzeniami pływającego plastiku - podkreślił Franciszek. Przypomniał o potrzebie ochrony raf koralowych.

Papież zakończył orędzia apelem o troskę o młode pokolenia i o to, by coraz bardziej poznawały i szanowały wspólny dom, jakim jest środowisko naturalne. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowa edycja Funduszy norweskich i EOG w Polsce (13 września 2019)Resort gospodarki morskiej w krajowej Sieci "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju" (11 września 2019)Jak wdrażać GOZ? Rusza ogólnopolski cykl warsztatów i spotkań m.in. dla firm (04 września 2019)Zgłoszenia do konkursu Lider Ochrony Środowiska do 15 września (29 sierpnia 2019)Walka z ASF trwa. Ardanowski: bez wybicia dzików Polska sobie nie poradzi (22 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony