Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Papież: nie potrafiliśmy odpowiedzialnie chronić środowiska naturalnego

a+a-    Powrót       03 września 2018       Zrównoważony rozwój   

- Nie potrafiliśmy odpowiedzialnie chronić środowiska naturalnego - napisał papież Franciszek z okazji obchodzonego w sobotę Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Dodał, że morza i oceany nie mogą być "przestrzeniami pływającego plastiku".

W opublikowanym przez Watykan specjalnym orędziu na ten dzień Franciszek podziękował Bogu za wszystkich ludzi dobrej woli, którzy angażują się w ochronę środowiska i wyraził wdzięczność za liczne projekty mające na celu promowanie badań i ochrony ekosystemów oraz za wysiłki na rzecz rozwoju "bardziej zrównoważonego rolnictwa i bardziej odpowiedzialnego odżywiania".

- Musimy uznać, że nie potrafiliśmy odpowiedzialnie chronić stworzenia. Nie można uznać za zadowalającą sytuację ekologiczną, zarówno na poziomie globalnym, jak i w wielu konkretnych miejscach - stwierdził. - Słusznie pojawiła się potrzeba odnowionej i zdrowej relacji między ludzkością a stworzeniem, przekonanie, że tylko autentyczna i integralna wizja człowieka pozwoli nam lepiej troszczyć się o naszą planetę, z korzyścią dla obecnych i przyszłych pokoleń - dodał papież.

Dostęp do wody fundamentalnym prawem człowieka

W tegorocznym orędziu zwrócił uwagę na kwestie wody, przypominając, że dostęp do niej jest "fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka", ponieważ determinuje przeżycie osób i dlatego jest warunkiem korzystania z innych praw człowieka.

Przywołał słowa ze swej społeczno-ekologicznej encykliki "Laudato si'" o tym, że świat ma poważny dług społeczny wobec ludzi ubogich, którzy nie mają dostępu do wody pitnej, gdyż jest to "odmawianie im prawa do życia zakorzenionego w ich niezbywalnej godności”.

Jako pilną konieczność papież wskazał zatroszczenie się o źródła i zbiorniki wodne. Zaznaczył następnie, że "nie można się zgodzić na jakąkolwiek prywatyzację naturalnego dobra wody, kosztem ludzkiego prawa dostępu do niej". Zwrócił uwagę na potrzebę współpracy w dziedzinie ochrony mórz i oceanów. Niestety, jak przyznał, wiele wysiłków zaniknęło z powodu braku uregulowań i skutecznych kontroli. - Nie możemy pozwolić, aby morza i oceany były wypełnione bezwładnymi przestrzeniami pływającego plastiku - podkreślił Franciszek. Przypomniał o potrzebie ochrony raf koralowych.

Papież zakończył orędzia apelem o troskę o młode pokolenia i o to, by coraz bardziej poznawały i szanowały wspólny dom, jakim jest środowisko naturalne. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

1677 europejskich gatunków zagrożonych wyginięciem (26 maja 2020)Polska zaprzepaściła szansę na zrównoważoną produkcję rolną (26 maja 2020)Apel do Komisji Europejskiej ws. planu odbudowy przemysłu motoryzacyjnego (20 maja 2020)Jak rozwijać miejską mobilność w sposób zrównoważony? (11 maja 2020)Przedłużenie terminu naborów wniosków w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany klimatu (06 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony