Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Departamencie Prawnym i Rozstrzygania Sporów Urząd Regulacji Energetyki
Finansowanie efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych BNP Paribas

Powołano pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego

a+a-    Powrót       07 września 2020       Energia   

Premier Mateusz Morawiecki powołał wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia na pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Informację przekazał w niedzielę na Twitterze Soboń.

- No to do pracy! Od wczoraj jako pełnomocnik ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa – napisał na Twitterze Soboń. (…) Soboń dołączył zdjęcie z aktem powołania podpisanym przez premiera. Napisano na nim, że wiceminister został powołany na nowe stanowisko od 5 września.

Zadania pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek podpisał rozporządzenie ustanawiające pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Jednocześnie zlikwidowano stanowisko pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Z dokumentów opublikowanych przez Rządowe Centrum Legislacji wynika, że rozporządzenie ustanawiające pełnomocnika ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego weszło w życie w piątek. Zgodnie z rozporządzeniem pełnomocnik ma rangę sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Do jego zadań ma należeć przede wszystkim przygotowanie i realizacja koncepcji transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Pełnomocnik może występować do właściwych organów administracji rządowej, wskazując problemy należące do obszaru jego zainteresowań, których rozwiązanie należy do kompetencji tych organów, z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy i zajęcie stanowiska. W porozumieniu z MAP pełnomocnik może wnosić projekty aktów prawnych, przedstawiać Radzie Ministrów analizy, oceny i wnioski.

Czytaj: Powstaje multikoncern energetyczny – dwa kolejne kroki w kierunku konsolidacji polskich firm energetycznych

W innym rozporządzeniu premier Morawiecki zniósł pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Jako powód podano ustanowienie pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, który przejmie zadania pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa.

Oba rozporządzenia w Bazie Aktów Prawnych Teraz Środowisko.

Artur Soboń

Soboń funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnika rządu ds. instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa pełni od 5 grudnia 2019 r. Jest absolwentem Wydziału Humanistycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (praca magisterska "Władza polityczna w myśli konserwatywnej II RP") i Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie projektów europejskich UMCS w Lublinie oraz rachunkowość i finansowe KUL. Ukończył studia doktoranckie z ekonomii w Kolegium Nauk Społecznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest posłem na Sejm z okręgu lubelskiego VIII i IX kadencji. Pracował w komisji finansów publicznych i komisji obrony narodowej. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polskie ciepłownictwo i przemysł energochłonny na zakręcie (21 września 2020)W perspektywie dekady miks energetyczny będzie znacznie bardziej zróżnicowany (16 września 2020)Kolejny konieczny etap dla PEP2040 to transparentne konsultacje (09 września 2020)VI Kongres Energetyczny DISE - 6. zmysł polskiej ścieżki transformacji energetycznej (26 sierpnia 2020)Raport IJ: inwestycje w energetyce mogą zasilić polski PKB o 200-300 mld zł (20 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony