Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kierownik działu Ochrony Środowiska - Eko-Jumir Sp. z o.o. Eko-Jumir Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Petycja do premiera ws. walki z odorami

a+a-    Powrót       03 kwietnia 2019       Odpady   

O szybkie przyjęcie procedowanego właśnie rozporządzenia ministra środowiska w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów zaapelowali do rządu we wtorek w Siemianowicach Śl. samorządowcy z miast zrzeszonych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Zaapelowali też o kolejne rozwiązania ułatwiające walkę z nielegalnym przewozem i składowaniem uciążliwych odpadów, np. wprowadzenie obowiązku instalacji lokalizatora GPS w pojazdach używanych do ich transportu.

- 20 lat - tyle samorządowcy walczyli z tymi uciążliwościami odorowymi, tyle mieszkańcy polskich miast czekali na to światełko w tunelu, jakie pojawiło się poprzez rozporządzenie ministra środowiska dotyczące szczegółowych warunków magazynowania, które mówi o tym, że w okresie przejściowym, czyli do 24 miesięcy, każdy przedsiębiorca magazynujący uciążliwe odpady musi to robić w pomieszczeniach zamkniętych – halach, magazynach – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech.

Uciążliwości zapachowe utrudniają życie mieszkańcom

- Mówimy na razie o projekcie rozporządzenia wykonawczego, ale cała metropolita prosi ministra, by projekt stał się aktem prawnym wykonawczym, aby jak najszybciej wszedł w życie, bo to jest problem milionów Polaków - nie tylko w metropolii, ale w całym kraju. To problem tych, którzy czasem nie są w stanie latem otworzyć okna, bo przedsiębiorcy zarabiający setki milionów tysięcy złotych na biznesie śmieciowym przez kilkanaście lat nie potrafili dostosować swoich zakładów do standardów światowych, europejskich – dodał.

Również obecni na konferencji burmistrzowie Lędzin i Czeladzi podkreślali, że problem jest ogólnopolski, a potrzeba jego rozwiązań – pilna. - W Lędzinach mamy dużo powierzchni rolnych, gdzie – niestety – nocą wywożone są szkodliwe odpady, które skażają te grunty. Sprawę bada prokuratura, ale odpady śmierdzą, są uciążliwe dla mieszkańców – powiedziała burmistrz Lędzin Krystyna Wróbel.

Postulowane zmiany w transporcie odpadów

W petycji skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego, prezydent Siemianowic postuluje też utworzenie centralnego rejestru pojazdów online, monitorującego w czasie rzeczywistym trasę przejazdu z uciążliwym czy niebezpiecznym ładunkiem, wprowadzenie obowiązkowej rejestracji kierowców i pojazdów używanych do transportu odpadów z wymogiem instalacji lokalizatora GPS, którego posiadanie i rejestracja w systemie online warunkowałoby możliwość legalnego świadczenia usługi transportu odpadów. Proponuje też wyeliminowanie obiegu papierowych dokumentów przekazania odpadów na rzecz wprowadzenie analogicznej do JPK_VAT, Jednolitej_Karty_Obiegu_Odpadu, zawierającej pełną informacja na temat miejsca, ilości i typu powstania odpadu, jego odbiorcy finalnego i pośredników uczestniczących w procesie transportu.

Zdaniem wielu specjalistów samorządowych zajmujących się gospodarką odpadami, to właśnie procedura papierowego przekazywania i odbioru odpadów pomiędzy miejscem ich powstania, a miejscem profesjonalnego przetworzenia, stwarza okazję do nadużyć, w tym powstawania dzikich i niebezpiecznych wysypisk śmieci. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Przydomowe oczyszczalnie ścieków potrzebują troski właścicieli (11 czerwca 2019)Nierównomierny dopływ ścieków? Jest rozwiązanie (11 czerwca 2019)Za kilka miesięcy przetarg na inwestycję, która wyeliminuje odór w katowickim MPGK (04 czerwca 2019)Producenci trzody chlewnej: ustawa antyodorowa przesuwa problem w inne miejsce (10 kwietnia 2019)RPO upomina się u premiera o skuteczną walkę z odorami (08 kwietnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony