Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. regulacji rynku paliw ciekłych Urząd Regulacji Energetyki
Pompy ciepła powietrze/woda LA S-TU, LA S-TUR - do grzania i chłodzenia firmy Glen Dimplex Polska

Plan Junckera: 250 milionów złotych na kolejną inwestycję z Polski

a+a-    Powrót       10 kwietnia 2019       Energia   

Umowa kredytowa, którą 9 kwietnia podpisali Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), pomoże w realizacji programu inwestycyjnego spółki obejmującego między innymi modernizację koksowni, co przyczyni się to do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Wsparcie z Planu Junckera wynosi blisko 250 milionów złotych, a łączna wartość inwestycji przekracza 1 miliard złotych. Program inwestycyjny spółki składa się z kilku projektów, między innymi modernizacji baterii koksowniczej nr 4 w Koksowni Przyjaźń, oraz budowy instalacji odsiarczania gazu koksowniczego w Koksowniach Jadwiga i Radlin. Jednym z efektów tych przedsięwzięć ma być zmniejszenie ilości zanieczyszczeń uwalnianych do środowiska. Inwestycja wpisuje się w rządowy Program dla Śląska.

Umowa kredytowa pomiędzy EBI a JSW to 26. umowa na dużą inwestycję z Polski w tak zwanym Planie Junckera. Jest to równocześnie 8. umowa na finansowanie projektu rządowego z tego źródła (pozostałe 18 inwestycji to przedsięwzięcia samorządowe i prywatne). Łączna wartość 8 rządowych inwestycji to prawie 9 miliardów złotych, a wsparcie Planu Junckera - prawie 3,5 mld zł.

Polska na 5. miejscu

- Polska plasuje się obecnie na 5. pozycji w UE – pod względem wartości wsparcia zatwierdzonego przez EBI w ramach Planu Junckera. Przed nami są Francja, Włochy, Hiszpania i Niemcy – poinformowała wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Zielińska, która w resorcie odpowiada za koordynację inwestycji finansowanych z Planu Junckera

W części Planu Junckera poświęconej dużym inwestycjom infrastrukturalnym (o wartości powyżej 100 milionów złotych lub innowacyjnych o wartości większej niż 30 milionów złotych) Polska ma już zatwierdzonych 40 projektów (26 ma już umowy) wartych 50 miliardów złotych. Wsparcie dla nich z EBI to ponad 14,5 miliarda złotych. Plan Junckera to też pieniądze dla małych i średnich firm. Według najnowszych danych, na koniec 2018 r. zawarto prawie 20 tysięcy umów z przedsiębiorcami o łącznej wartości około 3,8 miliarda złotych.

Zgodnie ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, Plan Junckera jest jednym ze źródeł finansowania ważnych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Rolą Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju jest promocja tego źródła oraz koordynacja działań sektora rządowego i spółek Skarbu Państwa, które chcą sięgnąć po tego typu wsparcie.

Źródło: MIiR

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wielka Brytania zdeterminowana w osiągnięciu neutralności węglowej do 2050 r. (14 czerwca 2019)Bill Gates pomoże wypełnić obietnice pakietu „Czysta Energia dla Wszystkich Europejczyków” (30 maja 2019)Wrocław w międzynarodowym projekcie dot. dekarbonizacji zasobów budowlanych (29 maja 2019)65 proc. udziału źródeł niskoemisyjnych w miksie wytwórczym w 2030 r. (28 maja 2019)Rybnik: Ponad 4 mln zł dofinansowania na instalacje OZE (27 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony