Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Płock: Powstał plan adaptacji do zmian klimatu

a+a-    Powrót       13 września 2018       Powietrze i klimat   

Powstał plan działań adaptacyjnych dla Płocka do 2030 r., które mają pomóc miastu i mieszkańcom odpowiednio reagować na zmiany klimatu. Celem opisanych w dokumencie przedsięwzięć ma być m.in. ograniczenie negatywnych skutków takich zjawisk, jak np. fale upałów, ulewne deszcze czy powodzie. „Plan Adaptacji do Zmian Klimatu dla Płocka do 2030 r.” powstał w ciągu 20 miesięcy w ramach projektu resortu środowiska dla 44 miast w całym kraju liczących, powyżej 100 tys. mieszkańców.

Jak podkreślono w opracowaniu, dotyczącym Płocka, głównym jego celem „jest zwiększenie odporności miasta na przewidywane w perspektywie 2030 r. zmiany intensywności i częstości występowania zjawisk klimatycznych i ich pochodnych, poprzez podjęcie wielu działań adaptacyjnych dających efekt synergii”. Wyszczególnione w dokumencie przedsięwzięcia – 42 projekty – obejmują kilka segmentów: zdrowie publiczne, gospodarka wodna, transport i energetyka. Szacunkowy koszt ich wdrożenia to ponad 497 mln zł do 2030 r. Zgodnie z założeniami planu niezbędne działania mogą być finansowane zarówno ze środków unijnych, jak i krajowych.

Działania adaptacyjne

W dokumencie, wśród działań adaptacyjnych dla Płocka, wymieniono m.in. budowę systemu informacji o zagrożeniach w przestrzeni publicznej, jak wysokie temperatury czy zanieczyszczenie powietrza, udrażnianie koryta Wisły, modernizację wału przeciwpowodziowego wzdłuż Zbiornika Włocławskiego, budowę zbiorników retencyjnych, monitoring przemieszczeń nadwiślańskiej skarpy oraz jej odpowiednie zabezpieczenie, a także tworzenie terenów zielonych, w tym zieleńców i parków, stref z ograniczonym ruchem pojazdów spalinowych i upowszechnienie korzystania z transportu publicznego. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polskie weto ws. neutralności klimatycznej Europy tematem posiedzenia komisji ds. UE (18 lipca 2019)Klimatyczny stan wyjątkowy, czyli Warszawa vs. globalne ocieplenie (08 lipca 2019)Hanna Gronkiewicz-Waltz w zarządzie misji w ramach Horyzontu Europa (08 lipca 2019)Kowalczyk: gminy z całej Polski zgłaszają się o pomoc w związku z suszą (03 lipca 2019)W negocjacjach klimatycznych nadal impas. Czy pół roku wystarczy na osiągnięcie światowego kompromisu? (01 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony