Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Polder Żelazna – kolejny krok, przetarg w październiku

a+a-    Powrót       19 września 2019       Woda   

Ponad 1,2 mld złotych przeznaczyły Wody Polskie na inwestycje związane z województwem opolskim - poinformował na konferencji prasowej w Opolu wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Na wspólnej konferencji prasowej wiceministra Ociepy i prezesa Wód Polskich Przemysława Gacy w Opolu poinformowano, że w październiku zostanie ogłoszony przetarg na budowę polderu Żelazna, mającego na celu ochronę przeciwpowodziową m.in. przemysłowej części Opola. Planowany koszt inwestycji to niemal 160 mln złotych. - To bardzo potrzebna i oczekiwana od lat inwestycja. Jesteśmy już po ustaleniach z miastem Opole, jeszcze w tym tygodniu podpiszemy porozumienie z marszałkiem województwa o współfinansowaniu budowy ze środków RPO i możemy przystąpić do przetargu. Planowane zakończenie budowy to połowa 2023 roku - powiedział Gaca.

Zdaniem wiceministra Ociepy rok 2019 jest przełomowy dla spraw związanych z przepływającą przez województwo opolskie rzeką Odrą. - Jako wiceministrowi przedsiębiorczości i technologii zależy mi, żeby rzeka Odra kojarzyła się ze szlakiem transportowym, a nie z zagrożeniem. Tak się dzieje dzięki konkretnym działaniom ostatnich lat. Na różnego rodzaju inwestycje związane z Odrą w województwie opolskim Wody Polskie przeznaczyły ponad miliard złotych. To przełomowy rok dla Odry i mieszkańców całego województwa, zwłaszcza tych, którym do tej pory Odra kojarzyła się z zagrożeniem powodzią - powiedział Ociepa.

Jak poinformował prezes Gaca, na początku przyszłego roku zbiornik Racibórz uzyska pełną funkcjonalność, dzięki czemu ponad dwa miliony mieszkańców Górnego i Dolnego Śląska uzyska dodatkową ochroną przeciwpowodziową. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Trwają konsultacje Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej – Kanał Śląski (30 sierpnia 2019)Sejm przyjął ustawę o wsparciu armatorów śródlądowych (01 sierpnia 2019)Mazurskie samorządy apelują do rządu o pomoc w realizacji inwestycji wodnych (16 lipca 2019) Postępy prac modernizacyjnych Kanału Gliwickiego (24 czerwca 2019)Koncepcja przebudowy inwestycji na jeziorze Jamno coraz bliżej (14 czerwca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony