Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. majątku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku PGW Wody Polskie
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Polder Żelazna – kolejny krok, przetarg w październiku

a+a-    Powrót       19 września 2019       Woda   

Ponad 1,2 mld złotych przeznaczyły Wody Polskie na inwestycje związane z województwem opolskim - poinformował na konferencji prasowej w Opolu wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Na wspólnej konferencji prasowej wiceministra Ociepy i prezesa Wód Polskich Przemysława Gacy w Opolu poinformowano, że w październiku zostanie ogłoszony przetarg na budowę polderu Żelazna, mającego na celu ochronę przeciwpowodziową m.in. przemysłowej części Opola. Planowany koszt inwestycji to niemal 160 mln złotych. - To bardzo potrzebna i oczekiwana od lat inwestycja. Jesteśmy już po ustaleniach z miastem Opole, jeszcze w tym tygodniu podpiszemy porozumienie z marszałkiem województwa o współfinansowaniu budowy ze środków RPO i możemy przystąpić do przetargu. Planowane zakończenie budowy to połowa 2023 roku - powiedział Gaca.

Zdaniem wiceministra Ociepy rok 2019 jest przełomowy dla spraw związanych z przepływającą przez województwo opolskie rzeką Odrą. - Jako wiceministrowi przedsiębiorczości i technologii zależy mi, żeby rzeka Odra kojarzyła się ze szlakiem transportowym, a nie z zagrożeniem. Tak się dzieje dzięki konkretnym działaniom ostatnich lat. Na różnego rodzaju inwestycje związane z Odrą w województwie opolskim Wody Polskie przeznaczyły ponad miliard złotych. To przełomowy rok dla Odry i mieszkańców całego województwa, zwłaszcza tych, którym do tej pory Odra kojarzyła się z zagrożeniem powodzią - powiedział Ociepa.

Jak poinformował prezes Gaca, na początku przyszłego roku zbiornik Racibórz uzyska pełną funkcjonalność, dzięki czemu ponad dwa miliony mieszkańców Górnego i Dolnego Śląska uzyska dodatkową ochroną przeciwpowodziową. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Zwolnienie z opłat za korzystanie z dróg wodnych i zmiany w płatnościach za dzierżawę gruntów pokrytych wodami (20 maja 2020)Eksperci: walka z suszą powinna mieć pierwszeństwo przed budową dróg wodnych (04 maja 2020)W poszukiwaniu zrównoważonego transportu, czyli żegluga czy kolej? (10 marca 2020)Trwa nabór do Państwowej Rady Gospodarki Wodnej (10 stycznia 2020)Rozstrzygnięcie ws. decyzji środowiskowej dla przekopu Mierzei - odroczone (02 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony