Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Operator pompowni PGW Wody Polskie

Zrewitalizują rzeki na Podlasiu. Powołano konsorcjum

a+a-    Powrót       23 października 2019       Woda   

Politechnika Białostocka, Miasto Sejny i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku zawiązały konsorcjum w celu opracowania modelu rewitalizacji rzek Marycha i Szeszupa. Trójstronne porozumienie o współpracy podpisali w poniedziałek rektor PB prof. Lech Dzienis, Mirosław Markowski, dyrektor RZGW oraz burmistrz Sejn, Arkadiusz Nowalski.

Inicjatorem zawiązania konsorcjum był sejneński samorząd, który chce na swoim terenie stworzyć nowoczesny system ochrony środowiska naturalnego. Pozyskanie partnerów merytorycznych do tego projektu – a takimi są uczelnia i Wody Polskie – to ważny krok na drodze do realizacji planu, a także starań o środki z funduszy unijnych. Miasto Sejny jest bowiem koordynatorem inicjatywy utworzenia transgranicznego obszaru funkcjonalnego obejmującego tereny przygraniczne Polski i Litwy.

- Chcemy zadbać o przywrócenie naszym rzekom i jeziorom kształtu, na który zasługują – zapowiedział burmistrz Miasta Sejny Arkadiusz Nowalski podczas dzisiejszego spotkania na Politechnice Białostockiej. Burmistrz przyznał, że będzie to walka z długoletnimi zaniedbaniami i postępującą antropopresją. Przez lata do wód gruntowych tego obszaru trafiały zanieczyszczenia związane z intensyfikacją produkcji rolnej: nawozy czy odchody zwierzęce. To one odpowiedzialne są m.in. za zarastanie rzek i jezior. Kolejny problem wiąże się z historią tego terenu, który przez lata pełnił funkcję strefy nadgranicznej. Do tej pory jest tu wiele gospodarstw niepodłączonych do komunalnego systemu gospodarki ściekowej. Z kolei niskie zasiedlenie terenów granicznych spowodowało, że pojawiły się tu unikalne biotopy, które obecnie wymagają szczególnej ochrony.

Mała retencja, badania wody i monitoring migracji gatunkowej

Przygotowujemy program budowy małej retencji, a także powracamy do monitoringu chemicznego i biologicznego naszych wód. Chcemy też stworzyć monitoring migracji gatunkowej – nikt w tej chwili na przykład nie wie, skąd pojawił się na terenie wschodniej Polski taki drapieżnik, jak szakal złocisty. I okazuje się, że nasi naukowcy dowiadują się takich faktów z gazet – mówił burmistrz Sejn.

Zawarte dziś konsorcjum ułatwi Sejnom dostęp do potencjału naukowo-badawczego Politechniki Białostockiej oraz doświadczenia specjalistów z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Współpraca tych instytucji ma doprowadzić m.in. do rewitalizacji biologicznej i poprawy retencji rzek Marycha i Szeszupy, eliminacji zrzutu odpadów rolniczych do tych rzek, analizy zasadności wprowadzenia nowych obszarów chronionych i użytków środowiskowych w pasie transgranicznym, opracowania optymalnych form monitoringu biologicznego, chemicznego, a w tym migracji gatunków i chemicznego składu wody.

Źródło: Politechnika Białostocka

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rzeka Białka zanieczyszczona – alarmuje Koalicja Ratujmy Rzeki; to wina bobrów – odpiera WIOŚ (21 listopada 2019)Poważny wyciek ścieków w Finlandii (13 listopada 2019)Prokuratura nadzoruje śledztwo w sprawie zanieczyszczenia wody w Narwi (23 października 2019)Straż Pożarna: Olej, który wyciekł z elektrowni w Ostrołęce, zebrany z Narwi (21 października 2019)Powstanie geoportal Parku Narodowego „Ujście Warty” (21 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony