Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. Dystrybucji Energii Elektrycznej Energomix Sp. zo. o.
Efektywne zarządzanie gospodarką energetyczną firmy Sygnity S.A.

Polska czarnym punktem na energetycznej mapie Europy

a+a-    Powrót       18 stycznia 2017       Energia   

Czarna Polska, brązowe Niemcy i zielona Norwegia. Tak wygląda internetowa mapa energetyczna Europy, przy pomocy której można na bieżąco śledzić "czystość" produkowanej na Starym Kontynencie energii.

Energetyczna Mapa Europy to projekt, który przybliża aktualne wysokości emisji dwutlenku węgla dla danego kraju w przeliczeniu na wyprodukowany 1 kWh energii. Można też obserwować, z których konkretnie surowców dany kraj korzysta przy produkcji energii.

Mapa stworzona przez serwis Tomorrow pozwala na bieżące śledzenie sytuacji energetycznej w Europie. Poszczególne kraje oznaczone są kolorami wskazującymi na czystość produkowanej przez nich energii. Mapa pokazuje także drogi przepływów energii i emisji dwutlenku węgla pomiędzy sąsiadami, czyli tzw. emisje transgraniczne. Kolorem zielonym zaznaczone są: Norwegia, Szwecja i Francja. Z kolei w krajach skandynawskich, głównym źródłem energii jest energia atomowa i wodna. We Francji, większość energii pochodzi zdecydowanie z atomu.

Czarna plama w centrum

Kraje, które emitują najwięcej dwutlenku węgla i produkują najbardziej zanieszyszczoną energię, to m.in. oznaczone ciemnobrązowym kolorem Niemcy i Irlandia. Polska, jako jedyny kraj na mapie, oznaczona jest kolorem czarnym. W naszym kraju, na każdą wytworzoną kilowatogodzinę energii emitujemy około 760 g CO2. O ile polska emisja nikogo już nie dziwi, o tyle zaskakujące może być dla niektórych miejsce uważanych za lidera w zakresie produkcji zielonej energii i wysokiej świadomości energetycznej Niemiec. Dane liczbowe wskazują, że nasi zachodni sąsiedzi są w tyle np. za Skandynawią, oraz sąsiednią Francją. Kolor Niemiec na interaktywnej mapie pokazuje sytuację produkcji energi ze źródeł odnawialnych. Mimo insfrastruktury, jaką posiadają nasi zachodni sąsiedzi, wciąż głównymi źródłami energii są tam węgiel, gaz i atom.

Informacja poprzedza działanie

Dzięki temu, że mapa jest aktualizowana w czasie rzeczywistym, może być wykorzystywana do śledzenia sytuacji emisyjnej w dowolnym momencie. Wyraźna zmiana kolorów została na przykład odnotowana, gdy w grudniu 2016 roku nad Europą uaktywnił się orkan Barbara, przynosząc intensywne wiatry. Kolory europejskich państw zazieleniły się, zaś Polska z czarnego uzyskała chwilowo kolor brązowy. Nagłe zmiany miały także związek z intensywniejszą niż zazwyczaj produkcją energii z wiatru.

Projekt ma się przyczynić do wzrostu świadomości energetycznej mieszkańców Europy. -Wierzymy, że informacja poprzedza działanie. Tylko, jeśli wiesz co się dzieje, możesz zdecydować jak się zachować. Mając to na uwadze, budujemy interaktywną wizualizację, która w czasie rzeczywistym pokazuje, w jaki sposób kraje produkują elektryczność i jak bardzo przyczyniają się do ocieplenia klimatu - napisał na stronie projektu i wydawca serwisu, Olivier Corradi.

Natalia Rytelewska-Chilczuk: Dziennikarz, specjalista ds. ochrony środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Projekt jądrowy to koszt 70-75 mld zł (16 marca 2018)Dni Energii może zorganizować każdy (15 marca 2018)Dostępny na rynku węgiel przebadany przez Polski Alarm Smogowy (09 marca 2018)PGE pracuje nad projektami: offshore i jądrowym (08 marca 2018)UE: 14 państw za "przyjaznym dla klimatu" wieloletnim budżetem. Bez Polski (06 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony