Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Polskie uczelnie będą wspólnie pracować nad bateriami do aut na prąd

a+a-    Powrót       22 lutego 2018       Transport   

Badania nad magazynami energii elektrycznej, w szczególności nad bateriami do aut elektrycznych, to cel konsorcjum naukowego pod nazwą Pol-Stor-En utworzonego przez polskie uczelnie. Odpowiednią umowę podpisano w środę w Ministerstwie Energii. W skład konsorcjum wchodzą Politechniki: Warszawska, Gdańska i Poznańska, Uniwersytety Warszawski i Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Instytut Metali Nieżelaznych.

Dzisiaj musimy się skupić na doskonaleniu ogniw

- Połączymy nasze wysiłki.(...) Ale te wysiłki nie mogą być łączone tylko w układach uczelni technicznych, rolniczych, itd. Inteligentne sieci 5. generacji i przemysł 4.0 nie będą rozróżniać rodzajów działalności. Kierunki rozwoju będą wyznaczane w wyniku przetwarzania wielkich zbiorów danych, bez względu na to, czy dotyczy to rolnictwa, przemysłu ciężkiego, przetwórstwa, itp. - mówił rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt. Dlatego - w jego ocenie - utworzenie konsorcjum o różnorodnym składzie jest takie ważne, a ta współpraca w przyszłości musi przynieść efekty. Jak oceniał prof. Szmidt, dziś musimy się skupić na doskonaleniu ogniw, które mamy, ale za chwilę pojawią się nowe technologie, które będziemy chcieli wdrożyć już jako polski produkt.

Środowisko naukowe pomysłodawcą inicjatywy

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział, że w temacie elektromobilności rząd idzie konsekwentnie do przodu, m.in. tworząc odpowiednie regulacje i wskazując źródła finansowania. Tchórzewski ocenił, że jeszcze przez jakiś czas problem powszechnego magazynowania energii elektrycznej nie zostanie rozwiązany, ale to nie znaczy, że nie mamy rozwijać elektromobilności i np. tworzyć własnego samochodu elektrycznego. Przypomniał też, że to same środowisko naukowe wystąpiło z pomysłem konsorcjum i ze strony administracji jest pełne poparcie, bo taki pomysł wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyraziła z kolei nadzieję, że w przyszłości Polska z importera ropy zmieni się w eksportera baterii, które nazwała "ropą przyszłości". - To bateria napędza elektromobilność, to bateria jest najkosztowniejszą jej częścią - zaznaczyła.

Wiceminister energii Michał Kurtyka przypomniał z kolei, że Polska, obok Niemiec, Francji i Szwecji znalazła się w elitarnej grupie państw, pracujących nad systemami magazynowania energii w ramach inicjatywy UE Battery Alliance. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gdańsk: Straż Miejska otrzymała dwa elektryczne radiowozy (02 lipca 2020)Straż miejska z nowymi uprawnieniami. Posypią się mandaty za deklaracje o wysokości opłaty za odpady (26 czerwca 2020)Program rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza przyjęty przez Radę Ministrów (17 czerwca 2020)Od 26 czerwca nabór wniosków w trzech nowych programach dotyczących elektromobilności (17 czerwca 2020)Raport: upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach może dać redukcję emisji CO2 o 68 proc. (08 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony