Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Gruntów, Geologii i Geotechniki Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
c-trace: Redukcja kosztów odbioru odpadów dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT c-trace Sp. z o.o.

Spotkanie Polsko-Niemieckiej Platformy ds. Elektromobilności

a+a-    Powrót       18 czerwca 2020       Transport   

Wyzwania i szanse rozwoju pojazdów elektrycznych w Polsce były głównym tematem pierwszego spotkania Polsko-Niemieckiej Platformy ds. Elektromobilności. W wydarzeniu, które odbyło się 16 czerwca 2020 r., wziął udział minister klimatu Michał Kurtyka.

W obliczu wyzwań klimatycznych transformacja sektora transportu jest koniecznością. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez elektryfikację pojazdów, wymaga jednak współpracy na szczeblu międzynarodowym.

Dyrektywa w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych

- Nowa dyrektywa w sprawie infrastruktury paliw alternatywnych, która ma zostać przedłożona przez Komisję w 2020 r., wymaga od Polski i Niemiec ścisłej współpracy. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć wspólny grunt, aby zapewnić najlepsze możliwe rozwiązania dla europejskiego sektora transportu - powiedział minister Michał Kurtyka. - Standaryzacja ulg podatkowych w całej UE, wprowadzenie środków mających na celu wycofanie wysokoemisyjnych pojazdów z sektora transportu w UE oraz jasne regulacje, które pozwalają na bezpieczną rozbudowę i eksploatację sieci elektroenergetycznych, to kluczowe kwestie - dodał minister.

Ponadto w kwestii współpracy międzynarodowej strona polska jest otwarta na inwestycje w zakłady produkcyjne w kraju. Jesteśmy obecnie głównym producentem akumulatorów do pojazdów elektrycznych, w tym autobusów jak i jednym z głównych producentów części zamiennych do pojazdów w UE. Posiadamy dobrze wykwalifikowany personel, sieci dystrybucyjne, doświadczenie we wspieraniu nowych inwestorów oraz atrakcyjną lokalizację w centrum globalnych łańcuchów dostaw. Doświadczenie i niezbędne do rozwoju sektora transportu aktywa sprawiają, że Polska stanowi atrakcyjne miejsce do inwestycji.

Czytaj: Polityka transportowa to zagadnienie multidyscyplinarne

- Naszym celem jest dalszy rozwój sektora transportu. Szybkie wdrożenie pojazdów elektrycznych jest wyzwaniem, ale także doskonałą okazją, aby nadać naszym gospodarkom nowy impet i zmniejszyć ślad węglowy w sektorze transportu - powiedział minister Michał Kurtyka.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Forum Energii, Agora Verkehrswende i Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych.

Źródło: MK

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

NFOŚiGW: program wsparcia zakupu ładowarek dla aut elektrycznych (09 lipca 2020)Gdańsk: Straż Miejska otrzymała dwa elektryczne radiowozy (02 lipca 2020)Od 26 czerwca nabór wniosków w trzech nowych programach dotyczących elektromobilności (17 czerwca 2020)Fundusz Niskoemisyjnego Transportu zostanie zlikwidowany? Jest projekt ustawy (16 czerwca 2020)Demokracja energetyczna i oddolne budowanie bezpieczeństwa energetycznego niedostrzeżone w KPEiK. Część 2 (12 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony