Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Cienkowarstwowy, dekoracyjny tynk hydrofilowy regulujący wilgotność powierzchni firmy Saint-Gobain
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska

Pomorskie: Zakończyła się termomodernizacja jednostek kultury

a+a-    Powrót       08 listopada 2018       Budownictwo   

Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji dziewięciu budynków jednostek kultury samorządu województwa pomorskiego koszty ich eksploatacji będą niższe. Zamontowane ekologiczne źródła energii pozwolą zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. Inwestycje kosztowały prawie 8 mln zł.

Termomodernizacja obiektów jednostek kultury samorządu województwa to drugi pakiet dużego projektu termomodernizacyjnego na Pomorzu, który realizowany jest dzięki unijnemu wsparciu. Łączny koszt inwestycji to ok. 6,8 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to ponad 3 mln zł.

Fotowoltaika i biomasa

We wszystkich budynkach, w których prowadzone były prace termomodernizacyjne, zainstalowano systemy zarządzania energią, które pozwolą na bardziej efektywne wykorzystanie prądu i ciepła. Ale systemy to nie wszystko. Na dachu budynku głównego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zamontowana została instalacja fotowoltaiczna. Ma ona moc prawie 25 kilowatogodzin. Z kolei w budynkach Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich energia cieplna pochodzić będzie z kotłów na biomasę.

Oceplenie ścian oraz wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Najbardziej widoczną oznaką przeprowadzonej termomodernizacji jest większa estetyka budynków. Wraz z osuszaniem i ocieplaniem ścian elewacje są odmalowywane. Wstawiane są nowe, szczelne okna i drzwi. Takie prace wykonano między innymi w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie czy w budynku administracyjnym galerii sztuki w Ustce. Wymieniane są też rury i instalacje cieplne i hydrauliczne.

Gdzie prowadzono prace?

Do termomodernizacji, która była poprzedzona specjalnym audytem, wyznaczono dziewięć budynków z sześciu jednostek kultury, których organizatorem jest samorząd województwa pomorskiego. Były to: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum-Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i l. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku i Teatr Muzyczny w Gdyni.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jakość powietrza jest w rękach samorządowców (04 kwietnia 2019)System świadectw charakterystyki energetycznej budynków do zmiany (04 kwietnia 2019)Termomodernizacja obiektów o znaczeniu historycznym i społecznym (26 marca 2019)Ponad 3 mln zł na termomodernizację SGGW (20 marca 2019)Świnoujście: 3 mln zł na termomodernizację budynków szkolnych (20 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony