
© Hermann
3 miliony pomp ciepła – tyle nowoczesnych urządzeń grzewczych pojawiło się w europejskich budynkach w ubiegłym roku.
Najnowsze dane przedstawiło Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA). Zgodnie z danymi zebranymi z 16 rynków, w ubiegłym roku sprzedano ok. 3 mln urządzeń. Jest to wzrost o 38% w porównaniu do ubiegłego roku. Tylko te urządzenie pozwolą na uniknięcie zakupu 4 mld metrów sześciennych (bcm) gazu ziemnego oraz ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) o 8 mln ton.
Czytaj: Temat Miesiąca: Pompy Ciepła
Obecnie w Europie pracuje w sumie ok. 20 mln pomp ciepła w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Zapewniają ogrzewanie dla 16% budynków. Taka „flota” grzewcza pozwoli na uniknięcie emisji CO2 na poziomie 54 mln ton.
RePowerEU rozpędzi inwestycje
Rozwój rynku pomp ciepła w Europie jest zgodny z założeniami planu RePowerEU, przedstawionego w ubiegłym roku, w odpowiedzi na działania Rosji w Ukrainie oraz na rynku energetycznym. Plan ma na celu przyspieszenie odejścia Europy od paliw kopalnych. W dokumencie zawarto cel instalacji 10 mln pomp ciepła do 2026 r., oraz łącznie 30 mln pomp ciepła do ok. 2030 r. Nie jest to prosta sprawa, gdyż – jak informuje Komisja Europejska – w perspektywie do 2027 r. potrzebne są dodatkowe inwestycje (nie tylko w pompy ciepła) w wysokości 210 mld euro, aby ograniczyć import rosyjskich paliw kopalnych, który obecnie kosztuje europejskich podatników prawie 100 mld euro rocznie.
Polska wśród liderów, ale w zakresie dynamiki wzrostu
Według danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków na dzień 24 lutego br., ponad 310 tys. właścicieli budynków w Polsce zadeklarowało korzystanie z pomp ciepła. Obecnie Polska jest jednym z liderów w zakresie dynamiki sprzedaży tych urządzeń w skali roku. W ubiegłym roku w naszym kraju sprzedano blisko 200 tys. pomp ciepła, co stanowi wzrost o 102 proc. w porównaniu do wyników z 2021 r. Na kolejnych miejscach uplasowały się Czechy (99 %), Holandia (+80 %), Belgia (+66 %).
Czytaj też: PORT PC: Rok 2022 należał do pomp ciepła
Jeżeli chodzi o liczbę sprzedanych pomp ciepła, to najwięcej pojawiło się ich na rynku we Włoszech (502 349) oraz we Francji (462 672). Jednak tu dynamika wzrostu wynosi odpowiednio 37 i 29%.
W przeliczeniu na 1000 mieszkańców w danym kraju, najwięcej pomp ciepła przypada w Finlandii (69), Norwegii (62) i Szwecji (39). Polska uplasowała się na 14. pozycji.

Redaktor