Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Analityk w Pracowni Mikrobiologii J.S. Hamilton Poland S.A.
2-dniowe szkolenie: Prawo ochrony środowiska i ustawy powiązane firmy Centrum Organizacji Szkoleń i Konferencji SEMPER

Pomysł naukowców z UWM pomoże w walce z globalnym ociepleniem?

a+a-    Powrót       16 stycznia 2019       Powietrze i klimat   

Mieli pomysł, spróbowali i zadziałało. Mowa o naukowcach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy opatentowali sposób na unieszkodliwianie dwutlenku węgla. Teraz zbierają pieniądze na uruchomienie instalacji pilotażowej – liczą przy tym, że uda się zainteresować elektrownie węglowe i ciepłownie.

Człowiek emituje do atmosfery coraz więcej CO2, co przyczynia się do ocieplenia klimatu, a to z kolei dla wielu gatunków roślin i zwierząt z czasem oznaczać będzie wyginięcie. Ratunkiem dla świata może okazać się wynalazek olsztyńskich naukowców z Katedry Inżynierii Środowiska na Wydziale Nauk o Środowisku. Prof. Mirosław Krzemieniewski, prof. Marcin Zieliński i prof. Marcin Dębowski opatentowali w Polskim oraz w Europejskim Urzędzie Patentowym urządzenie do pochłaniania CO2.

Wychwytywanie CO2 przez glony

Ich wynalazek opiera się na zasadzie wychwytywania CO2 przez glony. Naukowcy z Olsztyna, stworzyli z nich koncentrat. Opracowali metodę zamykania ich w kapsułkach z organicznego żelu. Tym samym instalacje zajmą niewiele miejsca. CO2 i ciepło potrzebne glonom doprowadzane byłyby instalacją, a światło – światłowodem. Glony na takiej fermie w zamian dawałyby czysty tlen.

Twórcy kortowskich ferm tlenowych chcą skomercjalizować patent. Zanim to się stanie, muszą uruchomić instalację pilotażową, a na to UWM nie ma pieniędzy. Dlatego naukowcy liczą, że uda im się zainteresować pomysłem podmioty gospodarki: elektrownie węglowe czy ciepłownie.

Źródło: UWM

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Poszukiwani przedsiębiorcy zainteresowani biopolimerami do produkcji m.in. jednorazowych sztućców (18 lutego 2019)Śnieg z odpadami trafia prosto do Bałtyku (13 lutego 2019)PowerUp! Rusza kolejna odsłona konkursu dla start-upów z dobrą energią (12 lutego 2019)Tylko dla przedsiębiorców - lutowa oferta Funduszy Europejskich (11 lutego 2019)Bank Światowy: inwestycje w kapitał ludzki są niezbędne w erze automatyzacji i robotyzacji (05 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony